Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Debransare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Debransare

Buna ziua,

aduc in discutie urmatoarea problema:
- am cumparat un apartament intr-un imobil cu 2 etaje, la etajul 2, si doresc sa-mi instalez o centrala de apartament.Doresc sa stiu calea legala pentru acest lucru.

Datele sunt urmatoarele:

-imobilul are 2 scari si o centrala comuna pe gaz din 1945 (care este ineficienta) amplasata la subsolul cladirii
-contorul de gaz se afla in afara cladirii
-imobilul nu are asociatie de proprietari si nici administrator
-listele pentru plata utilitatilor se fac de catre un locatar, fara a fi platit pentru acest lucru
-factura pentru incalzire se emite si se plateste la EON GAZ(centrala fiind pe gaz)

In aceste caz as dori sa stiu in ce conditii (legale) pot sa ma debransez de la centrala comuna si sa-mi instalez o centrala proprie pe gaz si ce cheltuieli comune trebuie sa platesc.

Va multumesc anticipat

Va revine obligatia achitarii tuturor costurilor aferente caldura parti comune
Pentru demararea formalitatilor legale este de preferat sa contactati unitatea prestatoare de servicii EON GAZ,care are si autorizarea sa desfasoare manevrele de debransare de la sistemul de incalzire comun
doamna simona, nu prea inteleg ce legatura are eon-gaz numai cu incalzirea. centrala termica are vreo legatura juridica cu aceasta firma, in afara de faptul ca o alimenteaza cu gaze ? in mod normal, aceasta centrala va furnizeaza atit agentul termic necesar incalzirii, cit si apa calda menajera. deci pentru ambele ar fi trebuit sa platiti factura la acestia, daca CT le apartine.
nu ati furnizat insa niste amanunte:
- imobilul este constituit ca asociatie de proprietari ?
- cine va calculeaza restul de utilitati : apa rece, energia electrica (pt iluminatul comun), salubrizarea, femeia de serviciu, etc. este cumva o casa tip vila ?
@carol_lorac
simona99 a scris:

Buna ziua,

aduc in discutie urmatoarea problema:
- am cumparat un apartament intr-un imobil cu 2 etaje, la etajul 2, si doresc sa-mi instalez o centrala de apartament.Doresc sa stiu calea legala pentru acest lucru.

Datele sunt urmatoarele:

-imobilul are 2 scari si o centrala comuna pe gaz din 1945 (care este ineficienta) amplasata la subsolul cladirii
-contorul de gaz se afla in afara cladirii
-imobilul nu are asociatie de proprietari si nici administrator
-listele pentru plata utilitatilor se fac de catre un locatar, fara a fi platit pentru acest lucru
-factura pentru incalzire se emite si se plateste la EON GAZ(centrala fiind pe gaz)

In aceste caz as dori sa stiu in ce conditii (legale) pot sa ma debransez de la centrala comuna si sa-mi instalez o centrala proprie pe gaz si ce cheltuieli comune trebuie sa platesc.

Va multumesc anticipat

[/quot
Apreciati ca interesul autoarei - respectiv instalare CT proprie ,este conditionat sau limitat de caracteristicile imobilului,vila....?
ynocentta, utilizator
ynocentta a scris:

@carol_lorac

Apreciati ca interesul autoarei - respectiv instalare CT proprie ,este conditionat sau limitat de caracteristicile imobilului,vila....?
da. pentru ca in situatia unui imobil tip vila nu se prea infiinteaza asociatii de proprietari sau de locatari, deci nu se supun legii 230/2007 si hg 1588/2007 si/sau altor legi specifice acestor entitati juridice.
PS recunosc ca nu am citit cu foarte mare atentie textul initial, dar este explicabil datorita orei tirzii, asa ca am revenit.
nu inteleg de ce se plateste INCALZIREA la eon-gaz, aceasta fiind firma de gaze, nu de furnizare agent termic. eon-gaz incaseaza banii pe gazele consumate de centrala imobilului pentru incalzire SI apa calda, eventual si consumul casnic, daca nu exista contorizare separata.
cred ca mai multe amanunte veti putea primi de la departamentul de relatii cu clientii ai eon-gaz de care apartineti, ei fiind cei mai in masura sa va dea un raspuns concludent in situatia dvs
ContSters62736, utilizator
@carol_lorac
cu tot respectul ,indiferent de imobil ,sau de vointa proprietarilor,legal asociatii de locatari nu se mai pot infiinta,dispozitiile in vigoare ,chiar cele mentionate de catre dvs vizand concret asociatiile de proprietari