Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Debransare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Debransare

Buna ziua,

aduc in discutie urmatoarea problema:
- am cumparat un apartament intr-un imobil cu 2 etaje, la etajul 2, si doresc sa-mi instalez o centrala de apartament.Doresc sa stiu calea legala pentru acest lucru.

Datele sunt urmatoarele:

-imobilul are 2 scari si o centrala comuna pe gaz din 1945 (care este ineficienta) amplasata la subsolul cladirii
-contorul de gaz se afla in afara cladirii
-imobilul nu are asociatie de proprietari si nici administrator
-listele pentru plata utilitatilor se fac de catre un locatar, fara a fi platit pentru acest lucru
-factura pentru incalzire se emite si se plateste la EON GAZ(centrala fiind pe gaz)

In aceste caz as dori sa stiu in ce conditii (legale) pot sa ma debransez de la centrala comuna si sa-mi instalez o centrala proprie pe gaz si ce cheltuieli comune trebuie sa platesc.

Va multumesc anticipat

multumesc pentru toate opiniile dvs
ca final ,la mine sunt aerisitoarele si automat daca mi-as pune ct s-ar muta la 2 aerisitoarele,nu am vrut o discutie asa de incinsa
totusi intrebarea mea era:care sunt pasii pt a-mi pune CT?
1. aprobarea comitetului si a vecinilor direct afectati (de sus, de jos, de pe etaj)
2. aprobarea furnizorului de energie termica si debransarea de la el (dupa ce se opreste caldura, de prin mai, iunie)
3. mers cu contractul casei la furnizorul de gaze pentru aprobarea de instalare gaze.
4. se poate sari peste 3. daca veti gasi o firma autorizata ANRE (ANRGN) pentru executia de gaze care se ocupa (contra cost) de toata partea de scriptologie.
5. alegerea centralei dupa "buzunar" si calitate. este de preferat sa aveti opinia unui/unor specialist/i dezinteresati (sa nu fie vinzator de CT)
6. cautarea unei firme autorizate ISCIR pentru montajul instalatiei si centralei si executarea acesteia
daca gasiti o firma autorizata atit ANRE cit si ISCIR, aceasta executa etapele 3-6
:offtopic:va multumesc pentru confirmarea banuielii mele referitoare la aerisitoare :)
ContSters62736, utilizator