Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Raportare spalare bani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Raportare spalare bani

Avocatii, notarii si executorii sunt printre categoriile profesionale care au obligatia legala de a raporta tranzactii suspecte de spalare de bani. As vrea sa stiu daca ei au obligatia, legala sau cutumiara, de a informa in prealabil clientul ca tranzactia pe care intentioneaza s-o faca e suspecta. Multumesc
Oooo, BA DA...Tocmai despre LEGI SPECIALE e vorba... Legea 656/2002 privind spălarea banilor cu modificările ulterioare, este una dintre ele....

gi-jane2 a scris:

Aici nu vorbeam de lege speciala, nespeciala, intrebarea era simpla, e obligat notarul ( ca ex) sa informeze clientul sau nu?
Nu sunt avocat, sunt bagatoare in seama ca si dvs , de altfel.

In Monitorul Oficial nr. 589 din 18 iulie 2019 a fost publicata legea nr. 129 din 11 iulie 2019 pentru prevenirea si combaterea spalarii banilor si finantarii terorismului, precum si pentru modificarea si completarea unor acte normative. Aceasta a intrat in vigoare in termenul general de 3 zile de la data publicarii.

Odata cu intrarea in vigoare a noii legi, au fost abrogate legea 656/2002, HG nr. 549/2008 si Decizia plenului ONSPCB nr. 496/2006.
In Monitorul Oficial nr. 589 din 18 iulie 2019 a fost publicata legea nr. 129 din 11 iulie 2019 pentru prevenirea si combaterea spalarii banilor si finantarii terorismului, precum si pentru modificarea si completarea unor acte normative. Aceasta a intrat in vigoare in termenul general de 3 zile de la data publicarii.

Va ajuta sa cititi si in link.
[ link extern ] /

Ce am vrut sa zic cu lege speciala sau nespeciala, e ca nu conteaza nr ei, ci ce scrie in ea.
Va puteti documenta ca data viitoare sa raspundeti la ce se intreaba, nu la ce vreti dvs.
gi-jane2, moderator