Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua bunica mea a avut 2 case un apartament si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua bunica mea a avut 2 case un apartament si niste terenuri ...

Buna ziua bunica mea a avut 2 case un apartament si niste terenuri ,ea avand doi copii tata si unchiul meu ,cand era ea in viata ea a decis CA apartamentul sa IL treaca pe numele la unchiul meu si o casa ramane a lui tatal meu si o casa o impart ,bunica si tatal meu nu au aupucat sa faca actele deoarece ea a murit la scurt timp.
Acm trecand ani nu a facut nimeni actele de succesiune ,Tata a murit acum 1 an el avand 2 copii cu 2 neveste diferite ,EU care am 17 ani si fratele meu care are 23 .
Unchiul meu Este cam bulangiu si nu vrea sa ne dea nimic si el avand 2 copii.
Intrebarea mea Este unchiul meu va mosteni tot sau se imparte intre mine si el deoarece Tata a vrut CA fratele meu sa nu primeasca nimic atunci cand era in viata toti trei fiind pe acelasi nume (EU ,unchiu si fratele meu ) sau se va imparte intre mine, unchiu si fratele meu ?
Alex081006, utilizator
Se va împarte la NOTAR moștenirea egal cu fratele. Nimeni nu va fi nedereptățit.
Unchiul n-are drept la moștenire dacă bunurile sunt proprietate ale tatălui dvs.
Dapix, utilizator