avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj

Buna ziua!
Intr-un proces de partaj, este suficient cu cartea de munca sa dovedesc ca veniturile mele au fost mai mari decat ale sotului?
Cat la suta peste cei 50% pot cere?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 11:29, 28 Ianuarie 2010
buna ziua!
cu cartea de munca, cu martori puteti demonstra ca ati avt o contributie mai mare la dobandirea bunurilor comune.
dvs puteti cere oricat, ramane sa puteti proba cele sustinute.B-)
in cadrul procesului de partaj sunt admise orice fel de probe, inclusiv prezumtii, martori, etc.
reclamantul este cel care plateste taxa de timbru si tot el are obligatia sa arate intinderea contributiei fiecarui sot la dobandirea bunurilor .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj stanoiu stanoiu Buna ziua! Intr-un proces de partaj daca dovedesc ca veniturile mele au fost mai mari. Cu ce acte dovedesc? Si cat la suta peste 50% din cat mi se cuvine, ... (vezi toată discuția)
Partaj in urma divortului Mihaill Mihaill Sunt divortat din anul 2001.Conform hotaririi judecatoresti definitive si irevocabile urma sa efectuam partajarea bunurilor pe cale amiabila,aceeasta ... (vezi toată discuția)
Partaj NYNYSOR NYNYSOR daca am platit o rata impreuna cu sotia mea timp de 20 de luni, trebuie la partaj sa-i dau jumatate din ele?de ce ? ea nu a stat impreuna in acelasi imobil? de ... (vezi toată discuția)