Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Abuz firma recuperatori. Poate vreun avocat dă o ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Abuz firma recuperatori. Poate vreun avocat dă o soluție

Am primit o înștiințare că am circulat în Ungaria fără vigneta validă, de la un SRL din România care "in numele" NUSZ (CNAIR Maghiar) solicită plata SUPRATAXEI impusă de regulamentul maghiar, cumulată cu o SUPRATAXĂ dublă plus alte cheltuieli ale acestui SRL.
La câteva zile după sosirea inștiințării, tranzitând Ungaria spre România, am fost oprit de un echipaj mixt poliție- NUSZ și somat să plătesc pe loc această suprataxă. M-am conformat, am făcut transferul bancar și la circa 3 ore după, polițiștii au spus că litigiu este încheiat și îmi pot continua deplasarea. Am întrebat despre diferenta de suma impusă de srl-ul recuperator. Au spus că la ei nu există asa ceva si că față de NUSZ nu mai am nicio datorie și să evit pe viitor intrarea în Ungaria fără vignetă, pentru că prima cameră este la 300m de frontieră.
Cu toate acestea, SRL-ul insistă să plătesc "compensația pentru costurile de recuperare" plus alte "cheltuieli", trimițând scrisori și invocând legislația maghiară (care nu prevede aceste "compensatii").
Intrebarea este: cum scap de acești recuperatori? Unde pot depune plângere pentru încetarea acestor practici abuzive nefondate pe temeiuri legale române?
Va mulțumesc.
BogdanNick, utilizator
Puteti incepe prin a bloca numarul de pe care suna.
Apoi plangere la politie pentru hartuire.
Nu sună. Trimit scrisori în care spun că chiar dacă am platit la autoritatea maghiară, dosarul de la firma lor nu se închide până nu plătesc acea suma stabilită de ei

Ionut.ion a scris:

Puteti incepe prin a bloca numarul de pe care suna.
Apoi plangere la politie pentru hartuire.

Atunci plangere penala pentru hartuire daca aveti confirmarea de la cei din Ungaria ca nu au trimis dumnealor plata catre firma.