avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Bună ziua Doresc sa fac un credit de nevoi personale ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Bună ziua Doresc sa fac un credit de nevoi personale de 45000 ...

Bună ziua
Doresc sa fac un credit de nevoi personale de 45000 RON pe perioada de 4 (sau 5 ani).
Daca la un moment dat pot achita o suma 10000 RON, prin reducerea perioadei (asa am citit pe internet), odată cu achitarea îmi scade din dobânda?
Nu am mai luat niciodată credit. Orice sfat e binevenit.
(Teoretic e cu dobânda fixa, practic... am emoții de modificare)
Mulțumesc frumos
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 19:22, 12 August 2023
In primii 2 ani platiti multa dobanda, putin din principal, daca dati inapoi anticipat, aproape ca nu renteaza.
Mulțumesc de raspuns
De preferat e atunci sa ma duc cu ratele (pe perioada creditului)

gi-jane2 a scris:

In primii 2 ani platiti multa dobanda, putin din principal, daca dati inapoi anticipat, aproape ca nu renteaza.

Nu aveți nici un avantaj, dacă plătiți sume mai mari anticipat. Nu vă scade din dobândă.

Cel mai rentabil este să plătiți lunar ratele reale stabilite de bancă.
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 August 2023
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua ! va rog dacă ma poate ajuta cineva! am făcut un ... Bbi05 Bbi05 Buna ziua ! Va rog dacă ma poate ajuta cineva! Am făcut un credit acum 7 luni de 10000,la Banca Transilvania ifn iar acum vreau sa plătesc toată suma. Am ... (vezi toată discuția)
Credite neplatite 2ani Natalia Virna Natalia Virna in 2008 am facut un credit de nevoi personale nu am putut sa iau suma necesara de la banca x deoarece salariu nu era corespunzator sumei cerute.,dar am primit ... (vezi toată discuția)
Creanta mai mare decat creditul initial dupa 2 ani de plata ratelor arthur 333 arthur 333 Buna ziua. Am avut un credit de nevoi personale la BCR in valoare de 10000 euro. Am platit timp de 2 ani rata lunara in valoare de 175 euro, aproximativ 4200 ... (vezi toată discuția)