Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Bună ziua Doresc sa fac un credit de nevoi personale ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Bună ziua Doresc sa fac un credit de nevoi personale de 45000 ...

Bună ziua
Doresc sa fac un credit de nevoi personale de 45000 RON pe perioada de 4 (sau 5 ani).
Daca la un moment dat pot achita o suma 10000 RON, prin reducerea perioadei (asa am citit pe internet), odată cu achitarea îmi scade din dobânda?
Nu am mai luat niciodată credit. Orice sfat e binevenit.
(Teoretic e cu dobânda fixa, practic... am emoții de modificare)
Mulțumesc frumos
In primii 2 ani platiti multa dobanda, putin din principal, daca dati inapoi anticipat, aproape ca nu renteaza.
Mulțumesc de raspuns
De preferat e atunci sa ma duc cu ratele (pe perioada creditului)

gi-jane2 a scris:

In primii 2 ani platiti multa dobanda, putin din principal, daca dati inapoi anticipat, aproape ca nu renteaza.

Nu aveți nici un avantaj, dacă plătiți sume mai mari anticipat. Nu vă scade din dobândă.

Cel mai rentabil este să plătiți lunar ratele reale stabilite de bancă.
Dapix, utilizator