avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua pensionat gr.3 , an 2015,vechime 31 ani și ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua pensionat gr.3 , an 2015,vechime 31 ani și 6 luni, ...

Bună ziua pensionat gr.3 , an 2015,vechime 31 ani și 6 luni, lucrez conform legii 4h am acumulat încă 6 ani 8 luni,din 2022 - 1an și 5 luni încadrat în grad handicap accentuat, la ce vârstă m-as putea pensionat? Măcar și anticipat
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 10:59, 6 Septembrie 2023
Decizie de admitere: HP nr. 25/2023, publicată în Monitorul Oficial nr. 461 din 26 mai 2023:

În interpretarea și aplicarea prevederilor art. 82 alin. (1), prin raportare la cele ale art. 79 alin. (1) lit. c) și art. 65 alin. (1) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificările și completările ulterioare, nu este exclusă existența unui drept de opțiune între pensia de invaliditate și pensia anticipată parțială la data îndeplinirii condițiilor prevăzute de lege pentru această din urmă categorie de pensie.
(2) În situația prevăzută la alin. (1) se acordă, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.
(3) Indemnizația pentru însoțitor prevăzută la art. 77 se menține și pe durata acordării pensiei pentru limită de vârstă.

Exista si acesta varianta, dar asa cum am mai spus nu indeplineste conditi de stagiu complet,
Atentie!
Perioada lucrata in timpul pensiei de invalditate in regim de 4 ore/zi intra doar in calculul pensiei de limita de varsta.
Pensia anticipata partiala daca va avea dreptul la ea va fi consistent mai mica decat cea de invaliditate.
Daca se doreste pensie anticipata partiala sa se mearga pe prevederile Deciziei 25/2023 a ICCJ.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua ! pot iesi la pensie anticipat, cand si cati bani trebuie sa cotizez? va multumesc! Cojocaru Ion Cojocaru Ion Barbat, nascut 16.04.1958, . Vechime in munca: 31 de ani, 1 luna si 10 zile. Pensionat de boala, gradul 3 din 2008 pana in prezent. (vezi toată discuția)
Buna ziua , sunt nascut in iulie 1964 , pensionat grad 3 invaliditate ... danute danute buna ziua , sunt nascut in iulie 1964 , pensionat grad 3 invaliditate 2015 cu o vechime de 31 ani si 4 luni , din 2016 lucrez 4 ore conform legiii in ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata /anticipata partial aurel stanescu aurel stanescu Buna ziua, ma aflu in urmatoarea situatie : sunt nascut pe 1 ianuarie 1954, am pensie pe caz de boala din 2004, am o vechime in munca de 34 de ani si 7 luni ... (vezi toată discuția)