Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj, zero aport al paratului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj, zero aport al paratului

Partaj
Va rog sa ma care pot fi consecintele unui parta in cazul in care : in timpul casatoriei a fost cumparata o proprietate in regim de comunitate de bunuri. Reclamantul dovedeste ca achizitia a fost facuta integral cu banii lui ,iar paratul nu a avut absolut nici o sursa de venit pe timpul casatoriei. Ma intereseaza cat i-ar putea reveni paratului , sau daca i-ar reveni ceva
Sineu, utilizator
Reclamantul care pretinde cota majoritara va trebui sa dovedeasca ca bunul comun al sotilor este obtinut cu contributia sa exclusiva ( sa intoarca prezumtia legala simpla de contributie egala 50-50%).

Acum depinde si de unde veneau banii respectivi, daca se poate retine sau nu o cotributie in natura a celuilalt sot la sarcinile casatoriei.

Indiferent ca sunteti reclamant sau parat as zice ca macar sa consultati un avocat sa stiti cum sa puneti problema, ce sanse aveti si ce costuri implica un astfel de demers.
Salariul e bun comun pe perioada casatoriei, iar munca in casa e considerata contributie, deci daca nu e vb de bun propriu, ci comun cf legii, va trebui sa cereti o cota majorata si sa dovediti contributia.