Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire si cota parte.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire si cota parte.

Socrul si soacra mea detin doua proprietati. Un apartament si o casa. Soacra a decedat. Socrul meu vrea sa deschida succesiunea. Sotia mea mai are o sora. Prima intrebare este: cat mosteneste fiecare din aceste proprietati? Socrul se recasatoreste. Noua sotie a socrului, va mosteni ceva din cota lui dupa decesul lui? Cum se poate face ca noua sotie sa nu mosteneasca nimic din proprietatile acestea? Mie, sotiei si cumnatei mi se pare ca femeia asta i s-a bagat sub pielea socrului pt ca are ceva interese.
hdanny, utilizator
Deci singura solutie e sa nu se casatoreasca, ci sa stea in concubinaj, daca tot nu vrea sa stea singur.
Exact, doar să stea în concubinaj este soluția.
Concubinii nu se moștenesc.
Dapix, utilizator
Mulțumesc mult pentru raspunsurile promte