avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Aplicarea noilor cote de impozitare in 2024 pentru ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Aplicarea noilor cote de impozitare in 2024 pentru microintreprinderi

Referitor la aplicarea noilor cote de impozitare in 2024 pentru microintreprinderi doresc sa stiu daca pentru incadrarea in plafonul de 1% se mai tine cont de obligativitatea de a avea salariat. Pe scurt, se anunta pe toate caile ca la microintreprinderi se are in vedere impozitarea in functie de cifra de afaceri si nu se spune nimic despre cei care fara salariati au fost obligati sa treaca la 16% impozit pe profit. Multumesc.
Ultima modificare: Sâmbătă, 30 Septembrie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 20:00, 29 Septembrie 2023
Obligația de a avea un salariat există indiferent că este cu 1% sau 3%. În lipsa lui, firma devine plătitoare de impozit pe profit de 16%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozitul 3% pt imm in 2010? viopopa1 viopopa1 Doresc sa stiu daca a fost prelungita legea privind plata impozitului pe venit (3%) si in anul 2010? Nu am gasit nicaieri oug prin care ramine in vigoare ... (vezi toată discuția)
Impozit pe profit sau impozit venit microintreprindere abaflor98 abaflor98 Un SRL care in 2011 a optat pentru impozit pe profit are la 31.12.2012 cifra de afaceri mai mica de 65000eur. Daca in anul 2013 realizeaza o cifra de afaceri ... (vezi toată discuția)
Plafon microintreprindere 100.000 euro trasnitu mihaela trasnitu mihaela Buna ziua! La ce curs euro se va calcula plafonul de 100.000 euro pentru 2016 ? Plafonul pentru a deveni platitor de Tva ramane la 65.000 euro (220.000 ... (vezi toată discuția)