Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Aplicarea noilor cote de impozitare in 2024 pentru ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Aplicarea noilor cote de impozitare in 2024 pentru microintreprinderi

Referitor la aplicarea noilor cote de impozitare in 2024 pentru microintreprinderi doresc sa stiu daca pentru incadrarea in plafonul de 1% se mai tine cont de obligativitatea de a avea salariat. Pe scurt, se anunta pe toate caile ca la microintreprinderi se are in vedere impozitarea in functie de cifra de afaceri si nu se spune nimic despre cei care fara salariati au fost obligati sa treaca la 16% impozit pe profit. Multumesc.
george-neagu, moderator
Obligația de a avea un salariat există indiferent că este cu 1% sau 3%. În lipsa lui, firma devine plătitoare de impozit pe profit de 16%.