Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea pentru bolnavii cu alergii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea pentru bolnavii cu alergii

Bună ziua, are cineva informații despre aplicarea Legii nr. 4/2021, care arată că atât persoanele ce suspectează că au alergii, cât și cele confirmate cu acest tip de afecțiuni să aibă o serie de beneficii, inclusiv posibilitatea de a face analize și teste în mod gratuit? Sunt vizate persoanele care fac alergii cauzatoare de moarte, astmul bronsic alergic, edemul glotic, etc... Am găsit informația că, deși legea a fost votată și apărută în Monitor oficial, nu se aplică din cauză că nu sunt norme de aplicare. Au trecut 2 ani, ce ar trebui făcut, ce as putea face eu?
Nu vreau sa fac politică, dar e posibil ca un guvern sa propună și sa bifeze o lege, conștient ca nu se va aplica, doar ca să câștige capital electoral? Ce ar fi de făcut?
Adresati-va la : Ministerul Sănătății, Ministerul Muncii și Ministerul Educației, intrucat acestea elaborează norme metodologice de aplicare a legii care trebuie aprobate de Guvern.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Mulțumesc frumos pentru răspuns. Mai degrabă Ministerului Sănătății, șanse puține. O lege inutilă.