Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pot prelua rata pe mine daca raman in casa?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pot prelua rata pe mine daca raman in casa?

Buna ziua. Avem o casa de impartit cu rata ipotecara inca 20.000 euro . Doresc sa dau la partaj si sa raman eu cu casa , dupa terminare si stabilirea sultei , se scade din valoarea casei rata? Se poate prelua rata pe mine si sa se scada diferenta ce mai trebuie platita? Exemplu daca , casa e 100.000 euro si mai e de platit 20.000 euro , se scade din 100.000E , 20.000 euro , iar din 80.000 va trebuii sa dau procentaj celuilalt? Am auzit doua variante diferite si am nevoie de ajutorul vostru. Multumesc
daca face 100 mii si datoria e de 20 mii, se imparte si casa si datoria, deci din 50 mii, mai scadeti 10 si datorati 40mii. despre preluarea ratei, la banca discutati
dar casa valorand 100.000 si rata va trebuii platita de mine in cotinuare ( cei 20.000 ) , de ce ar trebuii sa-i dau bani si din rata daca o voi plati eu in continuare in decursul anilor? casa fiind luata cu ipoteca ? Normal nu ar trebuii sa se scada din 50.000 , 20.000 ?
MarianG111, utilizator
Pai datoria nu o impartiti pe din doua ? de ce sa se scada doar din cota sotiei ? Practic - aveti de impartit in parti egale valoarea casei ( 50 mii si 50 mii ) si valoarea datoriei ( 10 mii si 10 mii ) . Daca sotiei ii dati cei 50 mii , din ei ea isi poate achita partea ei de datorie de 10 mii , dvs. ramanand tot cu 10 mii dator . Sau - cum e normal - retineti cei 10 mii din cota sotiei , pentru a plati partea ei de debit , si-i dati diferenta de 40 mii . Iar dvs. ramaneti cu 50 mii cota dvs. + cei 10 mii retinuti de la sotie = 60 mii , si o datorie de 20 mii , net veti avea 40 mii , exact ca sotia .
Deci haideti sa luam concret. Casa e 130.000 , datoria e 40.000 euro , real vorbind . Eu doresc sa raman in casa . Scadem din 130.000 , 20.000 jumate datorie ramane 110.000/2 , 55.000 euro trebuie sa-i dau eu . Dupa care rata va venii in continuare , ea nu va mai plati rata ca nu o mai intereseaza logic , casa fiind cu ipoteca eu voi fii obligat sa platesc in continuare nu jumatate ci toata rata . Sunt convins 100% ca nu va mai plati , iar eu pe urma in urmatorii ani nu voi mai plati 20.000 euro , ci 40.000 euro , aici nu inteleg eu cum sta treaba , cum imi recuperez eu dupa finalizare jumatate din rata pentru ca ea categoric nu va mai plati rata si o voi plati doar eu .
Daca aleg sa vand casa dupa terminare si ii dau la fel 55.000 si eu vand casa cu 130.000 , de acolo is ia banca 40.000 euro si raman cu 90.000 - 55.000 ce i-am dat ei , deci raman cu 35.000 euro .
MarianG111, utilizator
nu mai bine o luam contret de la inceput?
se imparte valoarea la 2, fiecare ar lua 65 mii, datoria ar fi de 20 mii pt fiecare, deci din valoarea casei de 65 de mii, ii retineti 20 mii cat ar trebui sa dea rate , deci 45 mii ar fi sulta daca se va imparti egal.
exista si alt fel de calcul, puteti sa obtineti casa, creditul si sa ii dati sulta dupa cum s-a contribuit la achizitionarea casei pana la partaj
gi-jane2, moderator