Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Donare profit din tranzactiile cu criptomonede
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Donare profit din tranzactiile cu criptomonede

Buna ziua daca am profir din tranzactiile cu criptomonede , acesta se piate dona unui membru al familiei , care este procedura pentru o legalitate fiscala 100% , plus declaratiile la anaf si impozitele platite.Multumesc!
george-neagu, moderator
se depune DU si se va plati impozit 10% + CASS daca venitul e mai mare de 6/12/24 salarii minime.

Apoi diferenta se poate dona fara probleme.
Ce inseamna DU?

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

se depune DU si se va plati impozit 10% + CASS daca venitul e mai mare de 6/12/24 salarii minime.

Apoi diferenta se poate dona fara probleme.

Declaratia unica (212) se depune de catre persoane care au realizat sau estimează venituri din activități independente (PFA, PFI, II), chirii, investiții, criptomonede, dividende sau alte surse.
Declaratia unica ( formulat 212 ) depusa de persoana fizica care realizeaza venitul.