Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! În anul 2019 am împrumutat (fără ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! În anul 2019 am împrumutat (fără contract, exista ...

Buna ziua! În anul 2019 am împrumutat (fără contract, exista doar OP și conversații) un "prieten" cu o suma destul de mare de bani care trebuia sa îmi fie restituita în 2020 însă nu s-a mai întâmplat acest lucru. Banii au fost trimiși pe contul bancar al fiicei acestuia (minora).

Se mai poate face ceva pentru recuperare? Ar mai putea fi luată în considerare o plângere pentru înșelăciune?
Dacă există conversații din care să rezulte împrumutul acordat și termenul de rambursare al acestuia, puteți să încercați să vă recuperați banii prin instanță. Nu văd cum ați putea rezolva printr-o plângere penală să vă recuperați suma împrumutată, mai ales pe acuzația de înșelăciune.