Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia minimă se va majora în ian. 2024 conform ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia minimă se va majora în ian. 2024 conform formulei de calcul din Legea 127 a pensiilor?

Bună ziua!
Citesc, în presă, despre pensia minimă și formula de calcul și recalculare(aceea din septembrie 2024) a pensiei minime.
Voi cita aici fragmentul esențial, dar voi posta și linkul, la urmă.
Este adevărat că, așa cum scrie presa, anume că:

”Pensia minimă se recalculează de la 1 ianuarie 2024
(Adică, de fapt, se aplică art. 91 din Legea pensiilor 127 per 2019. O lege f. bună. Nota noastră)
Noua formulă de calcul a pensiei minime se va raporta la procentajul de 40%, respectiv 45% din salariul minim brut pe economie și va crește în funcție de stagiul de cotizare. Cum salariul minim pe economie va fi din octombrie 3.300 lei, înseamnă că pensia minimă va porni de la valoarea de 1.320 lei (respectiv 40% din salariul minim). În prezent, pensia socială minim garantată în România este de 1.125 lei. Creșterea ar urma să fie de minim 17,3%.”
Adaug că pentru fiecare an muncit peste cei 15 ani ”standard”, se adaugă 1% din salariul minim brut pe economie.
Este adevărat?
Vă mulțumesc.
[ link extern ] /

Este posibil ca Guvernul sa amâne intrarea în vigoare a legii sau sa o abroge ... este pusa in discutie noua lege a pensiilor, care se doreste a intra in vigoare de la 01.01.2024
[ link extern ]