avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 246 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Voucherele de vacanta se acorda pana la limita de 8000 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Voucherele de vacanta se acorda pana la limita de 8000 lei net. ...

Vaucerele de vacanta se acorda pana la limita de 8000 lei net - 14000 lei brut. Norma de hrana pentru politisti si militari este inclusa in acest venit daca ea nu se impoziteaza ? Cum se stabileste venitul brut daca norma de hrana nu se impoziteaza ?
Ultima modificare: Sâmbătă, 3 Februarie 2024
catalyn20, utilizator
Cel mai recent răspuns: relu.barbu.ab@gmail.com , utilizator 22:33, 4 Februarie 2024
Însă, potrivit Legii 296/2023, statul va acorda anual vouchere de vacanță în cuantum de 1.600 lei (în creștere față de 1.450 lei/an cât este în prezent), în perioada 1 ianuarie 2024-31 decembrie 2026, personalului ale cărui salarii lunare nete sunt de până la 8.000 lei. Practic, acordarea voucherelor de vacanță va fi permisă doar celor ale căror salarii nu sunt mai mari de 8.000 de lei/lunar.
Cred ca ar fi fost si mai bine daca ati fi precizat si sursa de informatie
[ link extern ]

Vouchere de vacanță în cuantum de 1.600 lei se va acorda , în perioada 1 ianuarie 2024-31 decembrie 2026, personalului din sectprul ale cărui salarii lunare nete sunt de până la 8.000 lei.
Eu vreau să știu dacă salariul meu net este de 6700 iar normă de hrana 1400, mai primesc vaucer de vacanță sau nu ?

Cornel Vasile a scris:

Cred ca ar fi fost si mai bine daca ati fi precizat si sursa de informatie
[ link extern ]

Vouchere de vacanță în cuantum de 1.600 lei se va acorda , în perioada 1 ianuarie 2024-31 decembrie 2026, personalului din sectprul ale cărui salarii lunare nete sunt de până la 8.000 lei.

Legea 296/2023 in perioada 1 ianuarie 2024-31 decembrie 2026 pentru

personalul militar, polițiștii, polițiștii de penitenciare și personalul civil din instituțiile publice de apărare, ordine publică și securitate națională ale căror solde lunare nete/salarii lunare nete sunt de până la 8.000 lei inclusiv, Legea 296/2023 se refera la„ salariul net ”de pana la 8000 lei”, dica netul din salariul brut, care contine toate veniturile salariale(Solda lunară se compune din solda de funcție, solda de grad, gradații și, după caz, solda de comandă, indemnizații, compensații, sporuri, prime, premii și din alte drepturi salariale, în timp ce salariul lunar se compune din salariul de funcție, salariul gradului profesional deținut, gradații și, după caz, salariul de comandă, indemnizații, compensații, sporuri, prime, premii și din alte drepturi salariale).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se mai deconteaza serviciile de cazare, in valoare de 1450 lei, ... VivieneV VivieneV Se mai deconteaza serviciile de cazare, in valoare de 1450 lei, pentru politisti, incepand cu 01.11.2023? (vezi toată discuția)
In cazul unui bugetar avand salariul net lunar pana la 8000 lei ... diana cernea diana cernea In cazul unui bugetar avand salariul net lunar pana la 8000 lei se acorda voucher de vacanta din ianuarie 2024, indiferent daca acesta este si actionar la o ... (vezi toată discuția)
Indemnizația de hrană se acordă doar salariaților a căror ... lacramioara81 lacramioara81 Indemnizația de hrană se acordă doar salariaților a căror salarii lunare nete sunt de până la 8000 lei inclusiv? Art. 18 din Legea 153/207 așa prevede ... (vezi toată discuția)