Forum Discuţii juridice Executare silită Cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Executare silită

Cheltuieli de judecata

Sunt angrenat intr-un proces. Nu am angajat avocat din lipsa unor fonduri pe care nu le am in acest moment. o situatie foarte speciala obligandu-ma sa directionez toate resursele catre o situatie mult mai importanta. Daca voi casiga, si am speranta asta, sunt in drept sa cer cheltuieli de judecata. Deocamdata am facut cheltuieli cu copiere si multiplicare de documente. Ma gandesc sa solicit si contravaloarea abonamentului lunar de internet. In fond de acolo m-am inspirat de multe ori si am primit sfaturi. Va trebui sa prezint factura fiecarei luni sau este suficiet sa prezint factura lunii de cand a inceput procesul si cea din luna de incheiere? Pretul nu s-a modificat pe parcurs si in ultima factura emisa se poate vedea ca nu am datorii, deci am achitat la zi.
Multumesc anticipat pentru timpul acordat
interval, utilizator
Dacă nu aveati procesul, nu aveati internet? Ati luat abonament pt asta?
Nu puteti cere asa ceva.
Puteti solicita c-val drumului daca veniti din alta localitate de ex. Sau cât va costa taxa de timbru, expertizele etc. Astea sunt cheltuieli care se sunt de judecata.
Au mai fost.postari, amuzante ,un cetățean dorea contravaloarea timpului petrecut cu studiul /,pregătirea apararii etc.Puteti solicita doar contravaloarea documentelor copiate,combustibil/bilete tren dacă va deplasați.la o instanta din altalocalitate ,sumele plătite unui expert judiciar care a realizat o expertiza în dosar și atât..
Dar priceperea și talentul lui nu înseamnă nimic? Adică omul face eforturi imense să țină locul unui avocat și nu are dreptul să pretindă nimic? În schimb, este remunerat avocatul care pierde. Cam ciudat.
Pai nu este interesul lui sa se reprezinte si sa castige?
Avocatul, că pierde sau câștigă, nu obține nimic din acel proces. El își închiriază munca, timpul și cunoștințele. Pe când justițiabilul obține un avantaj din câștigarea procesului. Aceasta e răsplata lui.

AliaXa a scris:

Dar priceperea și talentul lui nu înseamnă nimic? Adică omul face eforturi imense să țină locul unui avocat și nu are dreptul să pretindă nimic? În schimb, este remunerat avocatul care pierde. Cam ciudat.