Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... SRL din 2021,cod CAEN 5520 (HORECA), ca ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

SRL din 2021,cod CAEN 5520 (HORECA), ca microintreprindere.

Am infiintat un SRL in 2021,cod CAEN 5520 (HORECA), ca microintreprindere. Nu am angajat personal pina acum,nu am venituri.Toate declaratiile au fost intocmite ca microintreprindere(D 100).Pe site ANAF sunt microintreprindere, nu am fost trecut automat pe platitor impozit profit.Vreau sa angajez o persoana acum.Trebuie sa modific incadrarea societatii sau raman microintreprindere?
george-neagu, moderator
Un raspuns primit de la un alt moderator:Noutatile legislative aduse de Legea 296/2023 au adus cateva schimbari si in domeniul firmelor din HORECA. In virtutea multitudinii de modificari fiscale se pune intrebarea daca firmele din HORECA mai pot ramane microintreprinderi chiar si in absenta a cel putin un salariat?

Raspunsul este da, pot sa ramana microintreprinderi din 2024 fiindca art. 47 alin. (2) din Codul fiscal prin care s-a reglementat aceasta exceptie nu s-a modificat prin Legea 296/2023.