Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Beneficii extrasalariale Buna ziua. In ce conditii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Beneficii extrasalariale Buna ziua. In ce conditii este posibil ...

Beneficii extrasalariale

Buna ziua. In ce conditii este posibil legal pentru un angajator sa ofere un bun material angajatului, care sa-l ajute la desfasurarea activitatii, si care sa ramana in final al alcestuia din urma?

Bunul se ofera ca beneficiu extrasalarial (nu a fost stipulat in contractul de munca), alternativ cu alte beneficii, cum ar fi bonusurile extrasalariale.

Angajatorul poate sa fie sau nu platitor de TVA, ceea ce influenteaza pretul cu care achizitioneaza bunul.

Multumesc
Il poate oferi in baza unei decizii unilaterale ...
E nevoie sa indeplineasca niste formalitati, sau sa achite taxe/impozite ca in cazul bonusurilor extrasalariale?
Deocamdata nu sunt raspunsuri. Daca am postat in categoria gresita, rog un moderator sa mute intrebarea intr-un loc cu vizibilitate mai buna. Multumesc.