Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SRL-D nu și-a schimbat denumirea în SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SRL-D nu și-a schimbat denumirea în SRL

Bună ziua,

Care este sancțiunea pentru un SRL-D care nu și-a schimbat denumirea in SRL la expirarea celor 3 ani de la data înființării?
george-neagu, moderator
Calitatea de microîntreprindere aparţinând întreprinzătorului debutant se pierde, prin efectul legii:
a) la data de 31 decembrie a anului în care se împlinesc 3 ani de la data înregistrării;
....

În termen de cel mult 45 de zile lucrătoare de la pierderea calităţii de microîntreprindere aparţinând întreprinzătorului debutant, societatea comercială respectivă are obligaţia să procedeze la schimbarea denumirii potrivit prevederilor art. 36 din Legea nr. 26/1990, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.

Se risca ca, Registrul Comerțului să radieze firma din oficiu.