avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Pentru dezbaterea unei mosteniri in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Pentru dezbaterea unei mosteniri in instanta, este ...

Buna ziua,
Pentru dezbaterea unei mosteniri in instanta, este vorba de un teren arabil, 6 ha, un avocat poate sau nu reprezenta mai multi mostenitori? Daca fratele meu nu se afla in tara, il pot reprezenta eu si daca da, cum trebuie sa procedez, cu procura sau alt act?
Ar putea deschide el procesul in instanta? Ideea e ca el nu are venituri si poate platim mai putin taxa de timbru. Mentionez ca sunt mai multi mostenitori.
Nu stim ordinea corecta a ce va trebui sa facem, unii mostenitori vor sa se dezbata succssiunea, altii nu vor.
De plata va plati doar cel ce incepe actiunea in instanta sau se vor imparti costurile cu ceilalti mostenitori la urma.
Va multumesc anticipat si an nou cat mai bun!
Cel mai recent răspuns: adryanoo_boy , utilizator 14:41, 4 Ianuarie 2024
Cel care are cele mai mici venituri poate fi reclamantul in speranta de a achita taxe mai mici, insa in final costurile se vor imparti proportional cu cotele parti.

Nu trebuie sa fiti toti de acord ca doar de aceea se merge in instanta, instanta presupune un drept litigios si nu intelegere. Daca va intelegeati mergeati la notar. Nimeni nu poate fi obligat sa ramana in indiviziune, deci oricare dintre comostenitori poate solicita oricand dezbaterea mostenirii si partajul.

Nu incercati o astfel de actiune complexa fara avocat.

Fratele dvs va poate da procura speciala pt instanta, iar dvs sa angajati avocat. Mai multe parti pot fi reprezentate/asistate de acelasi avocat daca nu au interese contrare in cauza.
Multumesc pentru raspuns, daca vede discutia un avocat din orasul Barlad as avea nevoie de serviciile dumnealui.
Mai trebuie scoasa anexa 24 de la primaria unde apare terenul?

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Cel care are cele mai mici venituri poate fi reclamantul in speranta de a achita taxe mai mici, insa in final costurile se vor imparti proportional cu cotele parti.

Nu trebuie sa fiti toti de acord ca doar de aceea se merge in instanta, instanta presupune un drept litigios si nu intelegere. Daca va intelegeati mergeati la notar. Nimeni nu poate fi obligat sa ramana in indiviziune, deci oricare dintre comostenitori poate solicita oricand dezbaterea mostenirii si partajul.

Nu incercati o astfel de actiune complexa fara avocat.

Fratele dvs va poate da procura speciala pt instanta, iar dvs sa angajati avocat. Mai multe parti pot fi reprezentate/asistate de acelasi avocat daca nu au interese contrare in cauza.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cedare mostenire leorot leorot Voi fi cat mai concis. Bunicul meu a avut un frate, care a decedat in America. Decedatul a lasat in urma lui un fiu care vrea sa imi cedeze mie 2 ha arabil ... (vezi toată discuția)
Tarife notariale, mostenire iove iove Care sunt tarifele practicate de catre notari la efectuarea unei sucesiuni notariale? (vezi toată discuția)
Revenire la dezbatere succesiune doar pentru unul din bunuri carmenbucur carmenbucur Revin in forum : se vrea dezbaterea succesiunii dupa bunici intre cei 3 frati ai mamei si noi, mostenitorii mamei( eu si fratele meu avem succesiunea ... (vezi toată discuția)