Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Transfer funcționari publici începând cu 1 ian 2024
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Transfer funcționari publici începând cu 1 ian 2024

Bună seara!
Va rog frumos îmi puteți spune dacă de la 1 ianuarie 2024, pentru transferul la cerere a unui functionar public mai este obligatorie si aprobarea conducerii instituției de la care acesta doreste sa plece. Adică, dacă prevederile OUG 34 din 15 mai 2023 referitoare la condițiile transferului functionarilor publici se mai aplica și în 2024?
Va mulțumesc!
casutza, utilizator
Si tot pe subiect, o prietena mi-a comunicat ca a mai aparut si OUG 127/2023 publicata in Moficial 1197 din 29 decembrie 2023 unde se precizeaza clar cum e cu transferul la cerere in 2024, cu alte cuvinte, similar cu art IV(9) din OUG34/2023:
"ART. VII
Prin derogare de la prevederile art. 506 alin. (8) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 57/2019, cu modificările şi completările ulterioare, în anul 2024, transferul la cerere se face la solicitarea funcţionarului public, cu aprobarea conducătorului autorităţii sau instituţiei publice în care urmează să îşi desfăşoare activitatea funcţionarul public, precum şi a conducătorului autorităţii sau instituţiei publice în care îşi desfăşoară activitatea funcţionarul public."

casutza, utilizator
Vedeti raspunsul meul de la ora 10:31, din 6 Ianuarie 2024.

Ce v-a spus acea prietena, era postat de mine deja.
Cu siguranță, dvs ati raspuns si va multumesc inca o data. Am considerat ca e important de menționat și baza legala pentru cei de pe acest forum care vor mai multe detalii și sa știe în ce acte normativ sa caute.
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ Nr. 127/2023 din 28 decembrie 2023
pentru modificarea şi completarea unor acte normative, prorogarea unor termene, precum şi unele măsuri bugetare

ART. VII
Prin derogare de la prevederile art. 506 alin. (8) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 57/2019, cu modificările şi completările ulterioare, în anul 2024, transferul la cerere se face la solicitarea funcţionarului public, cu aprobarea conducătorului autorităţii sau instituţiei publice în care urmează să îşi desfăşoare activitatea funcţionarul public, precum şi a conducătorului autorităţii sau instituţiei publice în care îşi desfăşoară activitatea funcţionarul public."
itaru, utilizator