Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Deschid un salon de manichiură-pedichiură
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Deschid un salon de manichiură-pedichiură

Bună ziua.Vreau să vă întreb dacă deschid un salon de manichiură-pedichiură(,strict) cod caen 9602,sa angajez personal calificat pot face asta cu o întreprindere individuală?sau trebuie PFA?In afara de autorizația dsp,primărie,contract deșeuri,deratizare,mai trebuie ceva?
Mulțumesc anticipat
george-neagu, moderator
Puteti inregistra la Registrul comertului firma ca PFA sau II si sa declarati activitatea la ANAF.
Daca dvs. prestati activitate aveti nevoie de document de calificare. La fel si angajatii pentru care trebuie sa incheiati contracte individuale de munca.
Locatia unde prestati activitate trebuie sa aiba utilitati si dotari care sa respecte normele sanitare pentru a se obtine autorizatie sanitara.
Gasiti informatii utile aici: [ link extern ]
si aici: [ link extern ]
Multumesc!

Bineata a scris:

Bună ziua.Vreau să vă întreb dacă deschid un salon de manichiură-pedichiură(,strict) cod caen 9602,sa angajez personal calificat pot face asta cu o întreprindere individuală?sau trebuie PFA?In afara de autorizația dsp,primărie,contract deșeuri,deratizare,mai trebuie ceva?
Mulțumesc anticipat

POPA GHEORGHE a scris:

Puteti inregistra la Registrul comertului firma ca PFA sau II si sa declarati activitatea la ANAF.
Daca dvs. prestati activitate aveti nevoie de document de calificare. La fel si angajatii pentru care trebuie sa incheiati contracte individuale de munca.
Locatia unde prestati activitate trebuie sa aiba utilitati si dotari care sa respecte normele sanitare pentru a se obtine autorizatie sanitara.
Gasiti informatii utile aici: [ link extern ]
si aici: [ link extern ]

Bună ziua,vreau să vă întreb dacă am și o zonă de cosmetică,tratamente faciale /și cu aparate,pot pe același cod caen?9602?
Codurile CAEN le stabiliti la Registrul comertului cand depuneti cerere pentru completare activitate initiala cu activitati noi.
Gasiti aici clasificare COR: [ link extern ]