avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... TERENURI SUPRAEVALUATE IN GRILA NOTARIALA DIN 2024 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

TERENURI SUPRAEVALUATE IN GRILA NOTARIALA DIN 2024 FIRMA SC AMT ...

TERENURI SUPRAEVALUATE IN GRILA NOTARIALA DIN 2024

FIRMA SC AMT SRL A EVALUAT TERENUL EXTRAVILAN NEPRODUCTIV LA 8400 LEI / HA.

ACEST EVALUATORI ISI BAT JOC SI SUPRAEVALUEAZA TERENURILE.

CINE SA OFERE SUMA DE 8400 DE LEI / HA PE TERENUL NEPRODUCTIV ?

CE SE POATE FACE IMPOTRIVA ACESTEI FIRME CARE E MANA IN MANA CU NOTARII DIN DOLJ ?
Ultima modificare: Luni, 22 Ianuarie 2024
gigliola, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 18:56, 23 Ianuarie 2024

gigliola a scris:

Buna ziua!
Vreau sa vand un teren intravilan localizat in Bucuresti.Am facut toate actele necesare vanzarii,m-am inteles cu cumparatorul la pret(50.000 euro).Bun.Ma duc la notar sa ma interesez ce pasi trebuie facuti in continuare.Notarul scoate ditamai almanahul(Grila Notariala)am inteles ca-i spune,si-mi spune ca terenul este evaluat la peste 100.000 euro si ma va taxa la pretul din Grila.I-am spus ca m-am inteles cu cumparatorul la 50.000 euro :strong:si nu mai pot creste pretul,fiindca in zona cam asta-i pretul corect in momentul de fata.De ce sunt terenurile asa de supraevaluate?? Notarul a mai spus ca daca ceream peste 100.000 euro,taxele erau mai mici.Dar cine D-zeu imi da mie peste 100.000 euro?!?#-o
Ce pot face?
- sa caut alt notar?
- sa cresc pretul? Risc sa vand terenul la SF.asteapta :((
Multumesc anticipat!


50.000 euro, teren intravilan în București.
Ce dracu? Chiar ne credeți asa imbecili? :))))
Și iată de ce exista expertizele.
Ultima modificare: Marți, 23 Ianuarie 2024
raluk0207, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxe vanzare cumparare dlcodrut dlcodrut Am vrut sa cumpar un teren arabil, extravilan, situat intr-un sat (Mehala), de la periferia orasului Timisoara. Daca pretul de cumparare negociat cu ... (vezi toată discuția)
Evaluare notariala teren intravilan DLaurentiu DLaurentiu Buna ziua! Vreau sa vand un teren intravilan localizat in Bucuresti.Am facut toate actele necesare vanzarii,m-am inteles cu cumparatorul la pret(50.000 ... (vezi toată discuția)
Taxe notariale mostenire horatiucalancea horatiucalancea Doresc sa aflu care sunt costurile totale notariale pentru un supliment de mostenire ce consta intrun teren de 2.22ha , extravilan , cu folosinta pasune, ... (vezi toată discuția)