Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Suntem in urmatoarea situatie; in urma ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Suntem in urmatoarea situatie; in urma Adunarii Generale ...

Buna ziua!
Suntem in urmatoarea situatie; in urma Adunarii Generale care a avut loc, au fost alesi ca membru al Comitetului executiv si Presedinte doua persoane care, conform legii 196/2018 nu au calitatea de proprietar in cadrul asociatiei ( sotiile lor sunt trecute ca proprietar in actul de proprietate).Dansii au invocat codul civil prin care , dupa un numar de ani trecuti de la incheierea casatoriei ei devin proprietari ai bunului respectiv-apartament).
Va rog sa-mi spuneti daca alegerea lor, ca membru in Comitetul Executiv al Asociatiei respectiv Presedinte este legala?
În afară de calitatea de proprietar, pentru a putea fi aleși în structura organizatorică a asociației de proprietari trebuie ca anterior să fi dobândit statutul de membru al asociației în conformitate cu art. 17 alin. 7 din legea nr. 196/2018.

Pentru a dovedi calitatea de proprietar, solicitați să vă prezinte un extras de Carte Funciară pentru fiecare dintre apartamentele respective.

În situația în care extrasele de carte funciară infirmă calitatea de proprietar a celor doi, alegerea lor este nelegală.

cristian dinca a scris:

Buna ziua!
Suntem in urmatoarea situatie; in urma Adunarii Generale care a avut loc, au fost alesi ca membru al Comitetului executiv si Presedinte doua persoane care, conform legii 196/2018 nu au calitatea de proprietar in cadrul asociatiei ( sotiile lor sunt trecute ca proprietar in actul de proprietate).Dansii au invocat codul civil prin care , dupa un numar de ani trecuti de la incheierea casatoriei ei devin proprietari ai bunului respectiv-apartament).
Va rog sa-mi spuneti daca alegerea lor, ca membru in Comitetul Executiv al Asociatiei respectiv Presedinte este legala?

robert1958, utilizator
Buna ziua! I-am solicitat Presedintelui; cu cererre scrisa si numar de inregistrare, sa-mi puna la dispozitie copii ale contractelor de prestari servicii incheiate de asociatie si a refuzat motivand ca, citez - nu vreau , indiverent unde te vei adresa_. In urma refuzului Presedintelui si al Comitentului si a cenzorului deami pune la dispozitie documentele solicitate, m--am adresat in scris Primariei sectorului 6. Am primit un raspuns prin care eram sfatuit sa ma adresez in instanta pentru rezolvarea cererii.

robert1958 a scris:

În afară de calitatea de proprietar, pentru a putea fi aleși în structura organizatorică a asociației de proprietari trebuie ca anterior să fi dobândit statutul de membru al asociației în conformitate cu art. 17 alin. 7 din legea nr. 196/2018.

Pentru a dovedi calitatea de proprietar, solicitați să vă prezinte un extras de Carte Funciară pentru fiecare dintre apartamentele respective.

În situația în care extrasele de carte funciară infirmă calitatea de proprietar a celor doi, alegerea lor este nelegală.

cristian dinca a scris:

Buna ziua!
Suntem in urmatoarea situatie; in urma Adunarii Generale care a avut loc, au fost alesi ca membru al Comitetului executiv si Presedinte doua persoane care, conform legii 196/2018 nu au calitatea de proprietar in cadrul asociatiei ( sotiile lor sunt trecute ca proprietar in actul de proprietate).Dansii au invocat codul civil prin care , dupa un numar de ani trecuti de la incheierea casatoriei ei devin proprietari ai bunului respectiv-apartament).
Va rog sa-mi spuneti daca alegerea lor, ca membru in Comitetul Executiv al Asociatiei respectiv Presedinte este legala?

cred ca ar trebui intrebati cei de la Primarie care este rostul lor ! parc legea nr .196/2018 spune cu totul altceva , ce ma surprine , este faptul ca nimeni sau din cei care mai raspund , nu isi dau macar cu o parere
Probabil nimeni nu a vrut sa faca parte din comitet,nu?
Va intreb pt ca am avut o situatie la un bloc, unde,in urma AG a ramas acelasi presedinte. Un locatar a facut o sesizare ca nu a fost AG convocata legal, presedintele s-a retras si au ramas asa. Nu mai vrea nimeni. SItuatia este f urata pentru acosiatie. Se va inchide contul de la banca ...pt ca nu are cine sa actualizeze datele, nu putem faceverificarea la gaze pt ca nu are cine semna...si multe altele.
De aceea va intrebam....poate vreti dvs sa faceti parte din comitet?
vali m, utilizator

vali m a scris:

Suntem in aceeasi situatie ca si alte sute de Asociatii fara presedinte , dar nu e chiar asa cum spuneti. Am actualizat datele la banca prin imputernicire semnata de membrii comitetului , revizia la gaze la fel, prin administrator. Lipsa presedintelui nu inseamna blocajul Asociatiei , e absurd