Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara. Sunt angajat la o firma ... incadrat cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara. Sunt angajat la o firma ... incadrat cu functia de ...

Buna seara. Sunt angajat la o firma ... incadrat cu functia de sofer,si anumiti membrii din grupul conducerii in urma unor asa zise discutii,am fost obligat sa duc si sa aduc personal la munca. Spunandumise ca am masina de firma si ca nu am cum sa coment
Aveti cum sa comentati daca acea sarcina nu figureaza in fisa postului dvs. .
Nu figureaza in fisa postului. Figureaza doar cundecele masinile firmei.

Cornel Vasile a scris:

Aveti cum sa comentati daca acea sarcina nu figureaza in fisa postului dvs. .

Puteti sesiza ITM-ul local cu privire la aceasta situatie sau sesiza instanța judecătorească, daca acele atributii nu sunt corespunzatoare fisei postului.

Insa , atentie :
Art. 40 C.mun.
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca organizarea si functionarea unitatii;
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor