Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Persoanele care infiinteaza un ONG (Asociatie) pot fi ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Persoanele care infiinteaza un ONG (Asociatie) pot fi si salariate?

Persoanele care infiinteaza un ONG (Asociatie) pot fi si salariate in cadrul acestuia?
george-neagu, moderator
Da. O asociație are membrii cu drepturi depline. În plus. Poate avea membrii voluntari și personal angajat cu contract de munca.
george-neagu, moderator
Da. Insa trebuie luate masurile necesare pentru evitarea conflictelor de interese, daca acele persoane care au fondat sunt cumva si membri in Consiliul Director ( ca altfel e total irelevant daca un salariat al unei asociatii sau fundatii este si membru sau fondator). . Daca pe membru asociatiei care e si membru in CD ii platesti pentru munca in calitate de membru CD faci contract de mandat cu titlu oneros, nu contract de munca si plata se numeste indemnizatie nu salariu si nu se aplica Codul Muncii. Daca insa e vorba de a fi salariate, faci contract de munca deci acea persoana cumuleaza functia ( renumerata sau nu) de membru CD cu cea de salariat. Trebuie atentie sa nu aiba in calitatea de membru al asociatiei sau al organului de adminsitrare a acesteia ( CD) atributii de indrumare si control ierarnic asupa postuli de salariat pe care il ocupa ca salariat, ca sa nu fie conflict de interese.... si la o eventuala decizie in AG sau CD care are influenta asupra acelui post de salariat ( ex. angajare, marire salariu, stabilire concediu de odihna si alte drepturi) sa nu participe la deliberare sau la vot, ca ar fi conflict de interese. In rest nu e nici o problema a cumula calitatea de membru al asociatiei cu cea de salariat al ei....