Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lucrez la o instituție publică,și trebuie să depun ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lucrez la o instituție publică,și trebuie să depun declarațiile ...

Lucrez la o instituție publică,și trebuie să depun declarațiile de avere și interese.Sotul lucrează la o companie privata unde, datorita contractului de muncă nu are voie sa divulge salariul.
Pot fi eu sancționată in vreun fel?
Bună dimineața! Nu puteți fi sancționată pentru executarea unei obligații legale. Puteți fi cercetată doar dacă nu menționați, sau dacă faceți mențiuni false în declarația de avere.
o Regimul declarațiilor de avere și a declarațiilor de interese este reglementat de Legea nr. 176/2010 privind
integritatea în exercitarea funcţiilor şi demnităţilor publice, pentru modificarea şi completarea Legii
nr. 144/2007 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea Agenţiei Naţionale de Integritate, precum şi
pentru modificarea şi completarea altor acte normative.

Din interpretarea sistematică a dispozițiilor legale incidente, menționăm că nedepunerea declaraţiilor de
avere şi a declaraţiilor de interese în termenele prevăzute de prezenta lege, precum şi nedeclararea, în
declaraţia întocmită potrivit Anexei nr. 1 la Legea nr. 176/2010, a cuantumului veniturilor declarantului, ale
soţului/soţiei, precum şi ale copiilor aflaţi în întreţinere, anonimizarea acestora, sau declararea acestora cu
trimitere la alte înscrisuri constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 50 Lei la 2.000 Lei,
Agenţia putând declanşa din oficiu procedura de evaluare, conform art. 29 alin. (1).

Cu toate acestea, în cazurile în care există norme speciale sau clauze privind asigurarea confidențialității
veniturilor declarantului sau ale membrilor familiei sale, este obligatorie dovada acestor aspecte, prin
anexarea la declarația de avere a unui document justificativ prin care se confirmă existența clauzei, respectiv
prin indicarea normelor speciale care instituie obligația de confidențialitate, situație în care Agenția
Națională de Integritate poate dispune anonimizarea veniturilor.

În final, raportat la dispozițiile Legii nr. 176/2010, declarația de avere se va completa la toate rubricile
prevăzute de formularul în cauză, inclusiv cu veniturile declarantului și ale membrilor săi de familie
realizate în anul fiscal anterior încheiat, așa cum sunt acestea prevăzute la art. 61 din Legea nr. 227/2015
privind Codul fiscal, urmând ca, pentru fiecare caz în parte și pe baza documentelor justificative anexate
declarației de avere, documente din care rezultă existența clauzei de confidențialitate, Agenția Națională de
Integritate să se pronunțe cu privire la anonimizarea informațiilor privind veniturile realizate.
(ANI - GHID DE COMPLETARE A DECLARAȚIILOR DE AVERE ȘI DE INTERESE)