Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata zilier care lucreaza mai putin decat timpul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata zilier care lucreaza mai putin decat timpul convenit

Daca beneficiarul si zilierul au convenit ca zilierul sa lucreze 8 ore/zi, beneficiarul transmite in Registrul zilierilor, ora de inceput si numarul de 8 ore, iar zilierul pleaca fara acordul beneficiarului, dupa doar 2 ore lucrate, cum poate dovedi beneficiarul ca zilierul nu a lucrat 8 ore/zi si cum il poate plati doar pentru cele 2 ore lucrate ?
In legea zilierilor scrie ca plata zilierului se face pentru 8 ore/zi, chiar daca partile convin un numar mai mic de ore, dar in speta prezentata, numarul de ore convenit este de 8 ore/zi, numarul de ore efectiv lucrate fiind mai mic decat cel convenit.
Ati primit raspuns aici
www.avocatnet.ro/forum/discu...