avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Retragere din Contract vanzare-cumparare pt un ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Retragere din Contract vanzare-cumparare pt un aspirator Kirby

Buna ziua,

Am semnat un Contract de vanzare-cumparare pt un aspirator Kirby, cu creditare cu plata in rate.
Creditul a fost aprobat online, contractul de creditare trimis in mesaj (link).
Vreau sa ma retrag din acest contract in cele 14 zile.
Vanzatorul imi spue ca nu pot face acest lucru deoarece are stipulat intr-un articol din contract faptul ca nu se poty face retururi la vanzarile directe.
Ori, eu nu solicit retur, ca in cazul unei neconformitati a aparatului, ci solicit retragerea din contract.
Credeti ca am sanse de izbanda?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Viorica cioată , utilizator 19:33, 8 Mai 2024
buna ziua ...ati rezolvat ceva? de unde ati luat formularul de retur...... ma lovesc de aceas problema
"In cazul vanzarilor fizice, consumatorul nu beneficiaza de dreptul de retur in cazul in care se razgandeste"
Exact,și vă puteți retrage doar din contractul de creditare in 14 zile care a fost online nu și din contractul de vânzare directa pentru care trebuie să plătiți toată suma intregral dacă renunțați la rate.
Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Martie 2024
mitabiciclista, utilizator
Vreau și eu să știu.
Am reușit returnarea produsului...... va mulțumesc

mitabiciclista a scris:

"In cazul vanzarilor fizice, consumatorul nu beneficiaza de dreptul de retur in cazul in care se razgandeste"
Exact,și vă puteți retrage doar din contractul de creditare in 14 zile care a fost online nu și din contractul de vânzare directa pentru care trebuie să plătiți toată suma intregral dacă renunțați la rate.

Am reusit returnarea produsului.
In esenta, contractul pe care il utilizeaza este ilegal, deoarece nu respecta legile referitoare la comertul efectuat in alta parte decat in magazine, care are legislatie ce protejeaza clientii de acest tip de comert agresiv si neloial.
Clauza specificata de ei este nula de drept pentru ca este ilegala.
Va sugerez sa fiti extrem de prudenti la acest tip de comert si sa va folositi de exemplele altor clienti care au fost efectiv fraieriti. Unul dintre acestia am fost eu, iar faptul ca ma simtem fraierit m-a determinat sa ma "pun" cu ei.
In viata mea nu voi mai apela la acest gen de comert.

Din punctul meu de vedere, acest subiect il consider inchis.
Va multumesc pentru ajutorul vostru.

Alte discuții în legătură

Comertul online saionara saionara am unele nelamuriri cu privire la garantia si returnarea produselor. ca si magazin online neplatitor de TVA, pot sa pun o taxa retur in cazul in care ... (vezi toată discuția)
Retur produs dedeman costrasuc costrasuc Am cumparat zilele trecute un birou de pe site-ul Dedeman. Nu-mi place cum e ambalat (foarte neprofesionist) si ma tem ca blaturile (puse unul peste celalalt, ... (vezi toată discuția)
Dreptul de regragere în cazul contractelor încheiate la distanȚĂ - Întrebări sunsray sunsray Doresc să pun câteva [b]întrebări[/b] referitoare la [b]DREPTUL DE RETRAGERE în cazul CONTRACTELOR încheiate la DISTANȚĂ[/b], ca urmare a unei ... (vezi toată discuția)