Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate cumpăra un teren arendat de o altă ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate cumpăra un teren arendat de o altă persoană decât ...

Se poate cumpăra un teren arendat de o altă persoană decât cel care are un contract de arendare?
Da, desigur ca se poate. Insa afara de cazul in care contractul de arendare are o clauza de reziliere la vanzarea terenului cumparati oaia cu tot cu scaiul din lana, adica terenul cu contractul de arendare care va continua pana la termen, daca e pe perioada determinata, sau pana la recolta, daca e pe perioada nedeterminata.
PS. Exista un drept de preemptiune in favoarea arendasului si a altor persoane care il pot cumpara cu prioritate potrivit disp. din Legea 17/2014.
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat