Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua, am intrat de pe un drum lăturalnic pe un ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua, am intrat de pe un drum lăturalnic pe un drum principal, o ...

Bună ziua,am intrat de pe un drum lăturalnic pe un drum principal,o mașină a intrat în coliziune cu mine lovindu-mă,în partea stângă,la roata,un altă autovehicul a intrat în coliziune cu aceasta, pe care a lovit-o în plin în spate,este vina mea total și pentru a doua mașină ,sau acel șofer are vina ca nu a păstrat distanța?multumesc
Veți fi vinovatul principal, pentru neacordare de prioritate.

latka a scris:

Veți fi vinovatul principal, pentru neacordare de prioritate.

Mașină doamnei nu avea decât farul stânga spart și era ceva minor, a omului care a intrat în spatele ei mașina lui era praf,totuși eu m-am gândit ca el e devină ca nu păstrase distanța față de mașina din față,nu tot eu și pentru el ,Pentru femeia care s-a băgat în mine am înțeles ca am avut vina chiar dacă eu eram trecută de 3 sferturi deja pe partea cealaltă de drum care mergea în direcția opusă,mi s-a luat permisul pentru 7 luni de zile,cu posibilitatea să îl obțin după 6 dacă dau testul de circulație ,(vătămare corporală,)lui îi sărise airbagul și l-a șters puțin pe deget,și și-a băgat 55 de zile de îngrijiri medicale(omul nu avusese nimic)eu m-am gândit ca a măsluit cazul ca să iasă el cu basma curată,plus ca a cerut despăgubiri morale asigurării de 40 de mii de euro,și eu am picat devină pentru tot,așa e corect oare?sau ar trebuii să îmi iau un avocat,ce ma sfătuiți?multumesc
La ce va referiti cand spuneti drum laturalnic? Va referiti un drum care intalneste un indicator de pierdere a prioritatii? La un drum aflat pe o proprietate alaturata drumului public? De ce nu se aplica regula prioritatii de dreapta in acel loc?
Oricare ar fi situatia, parerea mea e ca nu sunteti vinovat pentru cea de-a doua coliziune, cat timp nu a intrat in coliziune si cu dvs.
Deoarece conducatorul celui de-al doilea vehicul avea obligatia sa circule adaptand viteza astfel incat sa poata efectua orice manevra in conditii de siguranta (OUG art.58 195/2002) si de asemena avea obligatia sa pastreze si o distanta suficienta fata de cel dinaintea lui pentru evitarea unei coliziuni (art.51 OUG 195/2002).
Se pare ca nu a reusit sa respecte aceste prevederi, nu a reusit sa efectueze manevra de oprire in siguranta si nici coliziunea nu a reusit sa o evite cu cel din fata. Deoarece nu a adaptat viteza si nu a pastrat o distanta suficienta fata de cel din fata.
Scopul art 51 este de al proteja pe cel care circula in fata. Incalcand aceste articole conducatorul ultimei masini a pus in pericol pe cel care circula in fata lui. Intr-adevar potrivit art 122 din reg. OUG 195/2002 conducatorul vehiculului nu are voie sa reduca viteza brusc si sa efectueze o oprire neasteptata, fara motiv intemeiat. Dar in acest caz nu se aplica aceasta prevedere, deoarece oprirea brusca a celui din fata a fost intemeiata, pentru a evita coliziunea cu dvs.
Dvs sunteti vinovat doar pentru ca nu ati acordat prioritate de trecere celui care a intrat in coliziune cu dvs., daca intr-adevar nu se aplica regula prioritatii de dreapta in cazul acesta. Iar cel care circula in spate e vinovat pentru ca a intrat in coliziune cu cel care circula in fata lui, chiar daca cel din fata a oprit brusc. Cel din spate trebuia sa ia in calcul posibilitatea ca cel din fata lui ar putea efectua o oprire brusca cu „motiv intemeiat” (regulamentara), si sa adapteze viteza si sa mentina distanta luand in considerare si acest aspect.
OUG 195/2002 Articolul 48
Conducătorul de vehicul trebuie să respecte regimul legal de viteză și să o adapteze în funcție de condițiile de drum, astfel încât să poată efectua orice manevră în condiții de siguranță.

OUG 195/2002 Articolul 51
Conducătorul unui vehicul care circulă în spatele altuia are obligația de a păstra o distanță suficientă față de acesta, pentru evitarea coliziunii.

Reg. OUG 195/2002 Articolul 122
Se interzice conducătorilor de vehicule să reducă brusc viteza ori să efectueze o oprire neașteptată, fără motiv întemeiat.

Taly taly a scris:

Bună ziua,am intrat de pe un drum lăturalnic pe un drum principal,o mașină a intrat în coliziune cu mine lovindu-mă,în partea stângă,la roata,un altă autovehicul a intrat în coliziune cu aceasta, pe care a lovit-o în plin în spate,este vina mea total și pentru a doua mașină ,sau acel șofer are vina ca nu a păstrat distanța?multumesc

Consulatati un avocat sau mai multi.... pana nu e prea tarziu. Dupa aceea veti consulta degeaba unul.
Daunele le achita firma de asigurari in cazul in care ramaneti vinovat. Omul incearca sa scoata niste bani de pe firma de asigurari. Probabil se va multumi cu o intelegere si cu bani mai putini. Daca nu contesta nimeni hotararea politiei veti ramane vinovat. Iar dvs va alegeti cu o pedeapsa mai aspra decat cea meritatata. De dvs depinde daca lucrurile raman asa sau nu.

Taly taly a scris:

latka a scris:

Veți fi vinovatul principal, pentru neacordare de prioritate.

Mașină doamnei nu avea decât farul stânga spart și era ceva minor, a omului care a intrat în spatele ei mașina lui era praf,totuși eu m-am gândit ca el e devină ca nu păstrase distanța față de mașina din față,nu tot eu și pentru el ,Pentru femeia care s-a băgat în mine am înțeles ca am avut vina chiar dacă eu eram trecută de 3 sferturi deja pe partea cealaltă de drum care mergea în direcția opusă,mi s-a luat permisul pentru 7 luni de zile,cu posibilitatea să îl obțin după 6 dacă dau testul de circulație ,(vătămare corporală,)lui îi sărise airbagul și l-a șters puțin pe deget,și și-a băgat 55 de zile de îngrijiri medicale(omul nu avusese nimic)eu m-am gândit ca a măsluit cazul ca să iasă el cu basma curată,plus ca a cerut despăgubiri morale asigurării de 40 de mii de euro,și eu am picat devină pentru tot,așa e corect oare?sau ar trebuii să îmi iau un avocat,ce ma sfătuiți?multumesc

Instructor auto Mircea Crisan, utilizator
Acolo,era un drum cu 4 benzi ,care mergeau în sensuri opuse,eu ieșeam dintr-o parcare mai exact,(Verbita)o rampă de unde se vedeau toate benzile perfect,semnalizasem sa merg în stanga,prima banda era oprită deoarece prima mașină de pe aceasta intenționa să urce rampa de unde doream eu să ies,m-am asigurat (probabil nu suficient,habar nu am)și o doamnă a ieșit în viteză de pe prima bandă și a intrat în depășire pe banda a doua,eu eram deja încadrată întrecere,nu apucasem să o mai văd a durat o fracțiune de secundă,apoi în spatele ei se băgase domnul cu mașina,într-adevăr,m-au văzut pe mine poate mai necoaptă necunoscând legile,au profitat de lucrul acesta,nu mi se mai întâmplase asta niciodată și am carnet de 8 ani făcut în străinătate chiar.intr-adevăr omul care a intrat în femeia care m-a lovit pe mine,a mers pe amicală,și dosarul meu s-a clasat,doar ca să mă lase fără permis pentru atât de mult timp plus ca asigurarea mea i-a desplatit pe amândoi,mașina mea a trebuit să mi-o fac singură reparația m-a costat cat mașinile amândurora,la ea,plus ca cine știe cat o să îmi vină acum asigurarea din moment ce el o să primească cel puțin jumate din cat a cerut(40 de mii de euro)așa mi-a spus doamna de la asigurări,mulțumesc pt,răspunsuri mâine am programare la avocat încă mai am câteva zile să contest decizia procurorului,