Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... inmormantare, o persoana doreste sa intocmeasca un act ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

inmormantare, o persoana doreste sa intocmeasca un act oficial ...

inmormantare,

o persoana doreste sa intocmeasca un act oficial prin care sa nominalizeze persoana care se va ocupa de inmormantare sau incinerare dupa decesul sau.Ce fel de act trebuie incheiat la notar?Mentionez ca nu are pe nimeni din famile care sa se ocupe .
Un testament.
Testamentul nu cuprinde doar dispoziții cu privire la bunurile pe care testatorul le va lăsa la moartea sa (adică legatele) ci poate să cuprindă și alte dispoziții de ultimă voință (cum ar fi: recunoașterea unui copil, dispoziții cu privire la funeralii și înmormântare)
romascanu, moderator