Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua. Sunt angajată din 2 februarie. Din ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua. Sunt angajată din 2 februarie. Din păcate am o ...

Bună ziua. Sunt angajată din 2 februarie. Din păcate am o problemă de sănătate și ar trebui să lipsesc 3-4 zile de la muncă. Pot lua concediu medical dacă am fost doar coasigurata la sănătate în ultimii ani până să mă angajez? Vă mulțumesc!
Nu , faptul ca ati fost coasigurat v-a asigurat doar asistenta medicala gratuita , nu si stagiul necesar platii concediului medical .
Puteți lua 4 zile de concediu fără plată dacă sunteți bolnavă.
Nu va foloseste coasigurarea pentru plata CM.
Dapix, utilizator
Mulțumesc. Deci nu pot primi concediu medical? Indiferent dacă este plătit sau nu?

CHKa a scris:

Nu , faptul ca ati fost coasigurat v-a asigurat doar asistenta medicala gratuita , nu si stagiul necesar platii concediului medical .