Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Am cumparat un teren vecin de casa mea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Am cumparat un teren vecin de casa mea pentru a unii ...

Buna ziua. Am cumparat un teren vecin de casa mea pentru a unii gradinile. Langa acest teren am un vecin a caror ape pluviale, apa de la cismea, apa pe care o foloseste la animale (pentru spalat in grajd) sunt captate intr-un decantor. Prin panza freatica toata apa este drenata catre terenul cumparat, trece pe sub gardul de beton (l-am constuit recent, 80 cm in pamant si 1 m la suprafata, pentru a evita cearta cu el si crezand a nu o sa mai treaca apa) si ajunge pe teren, iar de acolo in gradina mea. Miroase foarte urat tot, este mereu mocirla si a inceput sa se inverzeasca pamantul. Preciezez ca nu este sfor de apa la mine. Ce sfat puteti sa imi dati in acest caz? Ce se poate face?
Trebuie vazut excat, notificat sa isi schimbe modul de deversare a apelor uzate, mentionare ca veti face plangere la Mediu etc.