avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 751 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună seara, fiica mea a avut un accident pe trecerea ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună seara, fiica mea a avut un accident pe trecerea de pietoni, ...

Bună seara, fiica mea a avut un accident pe trecerea de pietoni, întrebarea mea este dacă acceptăm suma oferită de asigurator mai putem merge în instanță că parte civilă în procesul penal, fata a primit 130de zile de îngrijiri medicale și avocatul mi-a spus să acceptăm suma că se consideră ca un avans și mergem în continuare pe proces pentru o sumă mai mare, Ce sfat îmi dați. Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Laszlo Bicsak , Alte profesii 18:05, 3 Iunie 2024
Deci daca se accepta suma data de asigurator rămâi cu bani, iar daca accepți ca acont si apoi mergi in instanță rămâi cu o hârtie ?!!! Sau problema este ca întotdeauna : clientul se preocupa nu de ce ar putea sa câștige el ci de onorariul avocatului care muncit ca sa obțină un rezultat cât mai bun. Cu aceasta optica nu ne rămâne decât sa ne adresam d-lui Google care le știe pe toate si face tot .;).
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu ai cum sa ramai cu o hârtie atât timp cât sumele stabilite prin hotărâre se achita de către asigurător..

marcel.damaschin a scris:

Asa este. Dar timpul si cheltuielile fac castigurile mult mai mici. Asta in cazul fericit in care nu ramai decat cu o hartie (sentinta). Nu?

Tot ce se poate. Dar, raman la opinia mea. Instanta este o cale anevoiasa si nicium prea...voioasa. Ajungi la ea, cand nimic nu merge, altceva.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
marcel.damaschin a scris:
Asa este. Dar timpul si cheltuielile fac castigurile mult mai mici. Asta in cazul fericit in care nu ramai decat cu o hartie (sentinta). Nu?

NU. In cele mai multe cazuri sumele se dubleaza in instanta iar procesele dureaza mai putin de 1 an. Daca d-voastra stiti vreo metoda legala prin care se pot face din 20.000 de euro 40.000 de euro intr-un an, nu stiu ce cautati aici pe forum pentru ca ar trebui sa fiti impreuna cu domnul Musk la o discutie de afaceri.
Intrucat te judeci cu asiguratorul nu ai cum sa ramai doar cu o hartie - sentinta - chiar daca asiguratorul da faliment, pentru ca primesti despagubirile in acest caz de la BAAR.
Insa atitudini ca a d-voastra ajuta enorm societatile de asigurari care, tocmai pentru motivul ca romanii spun, "ce-i in mana nu-i minciuna", si accepta despagubiri ridicol de mici, ofera despagubiri ridicol de mici. Ca societate de asigurari daca din 1000 de persoane 30% accepta jumatate sau mai putin decat li s-ar cuveni, din banii ramasi ma pot judeca cu restul care vor obtine in medie cam cat li se cuvine, fara sa pierd nimic, iar la sfarsit raman tot cu castig.
Stimate avocat, ne puteți prezenta câteva cazuri, unde procesul a durat mai puțin de un an?

Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

marcel.damaschin a scris:
Asa este. Dar timpul si cheltuielile fac castigurile mult mai mici. Asta in cazul fericit in care nu ramai decat cu o hartie (sentinta). Nu?

NU. In cele mai multe cazuri sumele se dubleaza in instanta iar procesele dureaza mai putin de 1 an. Daca d-voastra stiti vreo metoda legala prin care se pot face din 20.000 de euro 40.000 de euro intr-un an, nu stiu ce cautati aici pe forum pentru ca ar trebui sa fiti impreuna cu domnul Musk la o discutie de afaceri.
Intrucat te judeci cu asiguratorul nu ai cum sa ramai doar cu o hartie - sentinta - chiar daca asiguratorul da faliment, pentru ca primesti despagubirile in acest caz de la BAAR.
Insa atitudini ca a d-voastra ajuta enorm societatile de asigurari care, tocmai pentru motivul ca romanii spun, "ce-i in mana nu-i minciuna", si accepta despagubiri ridicol de mici, ofera despagubiri ridicol de mici. Ca societate de asigurari daca din 1000 de persoane 30% accepta jumatate sau mai putin decat li s-ar cuveni, din banii ramasi ma pot judeca cu restul care vor obtine in medie cam cat li se cuvine, fara sa pierd nimic, iar la sfarsit raman tot cu castig.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Victima accident georgebarsan georgebarsan buna ziua, am fost victima unui accident rutier(cineva a intrat in mine cu masina de pe contra sens)firma de asigurari a zis ca ma despagubeste cu 7400 ... (vezi toată discuția)
Deschidere succesiune KaryAnastasia KaryAnastasia Buna seara, Am si eu nevoie de ajutorul vostru... Tatal meu a murit acum 2 ani...a fost casatorit de 2 ori...eu cu cele 2 surori provenim din prima ... (vezi toată discuția)
Asigurarea ma cheama sa ne antelegem fara proces gilcrist1977 gilcrist1977 am avut un accident sunt parte vatamata am 18 zile de la iml am dat an judecata asigurarea si pe cel vinovat nu am avut nici o instanta avocatul meu a cerut ... (vezi toată discuția)