Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cum sa-mi recuperez banii dati imprumut?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cum sa-mi recuperez banii dati imprumut?

Buna ziua,
Acum un an si 3 luni le-am imprumutat unor prieteni suma de 9000 euro. Am contract de imprumut semnat intre parti si chitanta de mana cu 2 martori. A expirat termenul de 3 luni si tot ma amana si mai nou primesc si injuraturi. Ce ar trebui sa fac sa-mi recuperz banii tinand cont ca nu au nici un bun si nu stiu situatia conturilor (daca exista)?
Va multumesc
Contractul de imprumut este autentificat de un notar public? Daca da, atunci poate fi titlu executoriu daca s-a prevazut si aceasta clauza! Altfel, o actiune in pretentii formulata impotriva celor pe care i-ati imprumutat!
Contractul de imprumut nu este autentificat, este semnat doar intre parti.
In aceste conditii, consulatati un avocat si formulati o actiune in pretentii ptr a va recupera banii dati cu imprumut, avand la baza actul semnat de voi.Va trebui sa trimbati la valoare.Succes.
Multumesc frumos pentru sfaturi.
Da, formulati o actiune in pretentii, dupa ce consultati un avocat si dupa timbrare pentru a va putea recupera banii.
Succes!