Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cum sa-mi recuperez banii dati imprumut?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cum sa-mi recuperez banii dati imprumut?

Buna ziua,
Acum un an si 3 luni le-am imprumutat unor prieteni suma de 9000 euro. Am contract de imprumut semnat intre parti si chitanta de mana cu 2 martori. A expirat termenul de 3 luni si tot ma amana si mai nou primesc si injuraturi. Ce ar trebui sa fac sa-mi recuperz banii tinand cont ca nu au nici un bun si nu stiu situatia conturilor (daca exista)?
Va multumesc
Care ar fi costurile mele pentru tot acest proces?
Costurile sunt la valoarea sumei imprumutate, 9000 eur plus onorariu avocat! In cazul in care veti avea castig de cauza sumele cheltuite cu procesul le veti recupera daca in cererea de chemare in judecata veti consemna acest lucru.
intrucat contractul de imprumut s-a incheiat sub semnatura privata , acesta nu constituie titlu executoriu .
va trebui sa investiti instanta de judecata pe drept civil , pana nu intervine prescriptia .