Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pact comisoriu Grad IV
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pact comisoriu Grad IV

Cine este proprietarul?
O persoana fizica vinde unei societati un teren in 2006, primeste avansul iar restul de pret urmeaza sa il primesca in momentul in care societatea primeste un credit de la banca. se inregistreaza un pact comisoriu de grad IV pt. diferenta de pret. Societatea a primit credit cat sa acopere diferenta de pret in aceiasi perioada. Terenul a fost intabulat de catre cumparator in anul 2006. Banca nu a facut inscriptie ipotecara.
Mai este in vigoare pactul comisoriu?
ioana_cristea a scris:

buna ziua!
privilegiul vanzatorului nu a fost notat?
oricum, chiar si in ipoteza in care nu se nota, acest privilegiu el exista pana la momentul in carevanzatorul dadea o decl din care sa rezulte ca acest rest de pret s-a achitat.
oricum vanzatorul poate cere oricand instantei de judecata sa constate contractul rezolvit de plin drept.

In extrasul de carte funciara apare notat pactul comisoriu. Intrebarea este daca s-a platit diferenta, in cat timp trebuie ridicata inscriptia de la cadastru? Sau daca nu s-a achitat diferenta, iar vanzatorul nu a cerut executarea si au trecut 3 ani, pactul isi mai face efectul? Nu stiu daca s-a achitat diferenta, cu toate ca, cumparatorul a optinut credit mai mare decat diferenta.
Raspunsul meu era adresat userului.
Mi-am dat seama cu dvs nu ati inteles ca s-a platit si pretul.:)
interesul este al noului proprietar sa isi radieze sarcina din CF. cei de la castru radiaza doar dc li se duce o decl in forma autentic ade la vanzator ca si- a primit restul de pret
actiune pt rezolutiunea vanzarii- actiune solicitata de catre vanzator pt neplata pretului este imprescriptibila.
crisssu a scris:

ioana_cristea a scris:

buna ziua!
privilegiul vanzatorului nu a fost notat?
oricum, chiar si in ipoteza in care nu se nota, acest privilegiu el exista pana la momentul in carevanzatorul dadea o decl din care sa rezulte ca acest rest de pret s-a achitat.
oricum vanzatorul poate cere oricand instantei de judecata sa constate contractul rezolvit de plin drept.

In extrasul de carte funciara apare notat pactul comisoriu. Intrebarea este daca s-a platit diferenta, in cat timp trebuie ridicata inscriptia de la cadastru? Sau daca nu s-a achitat diferenta, iar vanzatorul nu a cerut executarea si au trecut 3 ani, pactul isi mai face efectul? Nu stiu daca s-a achitat diferenta, cu toate ca, cumparatorul a optinut credit mai mare decat diferenta.

Adica vreti sa ne spuneti ca, nu stie cumparatorul daca a primit sau pretul vanzarii dar a semnat actul translativ de proprietate?
Adica dupa ce s-a transmis dreptul de proprietate vrea sa invoce pactul comisoriu de gradul 4?

avocat Claudiu Lascoschi

@crisssu - De fapt nici dvs. nu stiti ca s-a platit sau nu, sa intelegem ca nu sunteti parte in contract si doriti sa stiti cum se procedeaza de obicei?

Eu asta inteleg printre randuri.

Daca s-a platit restul de bani, pactul trebuia radiat din CF, la solicitarea notarului. Proprietar este cumparatorul.
Daca nu s-a platit, contractul este rezolvit de drept, doar ca se va constata de catre instanta. Proprietar este vanzatorul.