avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 315 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pact comisoriu Grad IV
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pact comisoriu Grad IV

Cine este proprietarul?
O persoana fizica vinde unei societati un teren in 2006, primeste avansul iar restul de pret urmeaza sa il primesca in momentul in care societatea primeste un credit de la banca. se inregistreaza un pact comisoriu de grad IV pt. diferenta de pret. Societatea a primit credit cat sa acopere diferenta de pret in aceiasi perioada. Terenul a fost intabulat de catre cumparator in anul 2006. Banca nu a facut inscriptie ipotecara.
Mai este in vigoare pactul comisoriu?
Cel mai recent răspuns: Ana-Maria Dutescu , Avocat 20:18, 6 Februarie 2010
ioana_cristea a scris:

buna ziua!
privilegiul vanzatorului nu a fost notat?
oricum, chiar si in ipoteza in care nu se nota, acest privilegiu el exista pana la momentul in carevanzatorul dadea o decl din care sa rezulte ca acest rest de pret s-a achitat.
oricum vanzatorul poate cere oricand instantei de judecata sa constate contractul rezolvit de plin drept.

In extrasul de carte funciara apare notat pactul comisoriu. Intrebarea este daca s-a platit diferenta, in cat timp trebuie ridicata inscriptia de la cadastru? Sau daca nu s-a achitat diferenta, iar vanzatorul nu a cerut executarea si au trecut 3 ani, pactul isi mai face efectul? Nu stiu daca s-a achitat diferenta, cu toate ca, cumparatorul a optinut credit mai mare decat diferenta.
Raspunsul meu era adresat userului.
Mi-am dat seama cu dvs nu ati inteles ca s-a platit si pretul.:)
interesul este al noului proprietar sa isi radieze sarcina din CF. cei de la castru radiaza doar dc li se duce o decl in forma autentic ade la vanzator ca si- a primit restul de pret
actiune pt rezolutiunea vanzarii- actiune solicitata de catre vanzator pt neplata pretului este imprescriptibila.
crisssu a scris:

ioana_cristea a scris:

buna ziua!
privilegiul vanzatorului nu a fost notat?
oricum, chiar si in ipoteza in care nu se nota, acest privilegiu el exista pana la momentul in carevanzatorul dadea o decl din care sa rezulte ca acest rest de pret s-a achitat.
oricum vanzatorul poate cere oricand instantei de judecata sa constate contractul rezolvit de plin drept.

In extrasul de carte funciara apare notat pactul comisoriu. Intrebarea este daca s-a platit diferenta, in cat timp trebuie ridicata inscriptia de la cadastru? Sau daca nu s-a achitat diferenta, iar vanzatorul nu a cerut executarea si au trecut 3 ani, pactul isi mai face efectul? Nu stiu daca s-a achitat diferenta, cu toate ca, cumparatorul a optinut credit mai mare decat diferenta.


Adica vreti sa ne spuneti ca, nu stie cumparatorul daca a primit sau pretul vanzarii dar a semnat actul translativ de proprietate?
Adica dupa ce s-a transmis dreptul de proprietate vrea sa invoce pactul comisoriu de gradul 4?

avocat Claudiu Lascoschi


@crisssu - De fapt nici dvs. nu stiti ca s-a platit sau nu, sa intelegem ca nu sunteti parte in contract si doriti sa stiti cum se procedeaza de obicei?

Eu asta inteleg printre randuri.

Daca s-a platit restul de bani, pactul trebuia radiat din CF, la solicitarea notarului. Proprietar este cumparatorul.
Daca nu s-a platit, contractul este rezolvit de drept, doar ca se va constata de catre instanta. Proprietar este vanzatorul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pact comisoriu de gradul iv inscris in cartea funciara anaburghelea anaburghelea Intrebarea mea este urmatoarea , daca se poate vinde un imobil si in ce conditii, daca in sarcina sa exista un privilegiu al vanzatorului ( este inscris in ... (vezi toată discuția)
Vanzare apartament cu achitare partiala uditza uditza Am un apartament de vanzare, iar cumparatorul nu are toti banii acum si nu poate nici sa isi ia un credit. Se poate face un contract de vanzare-cumparare in ... (vezi toată discuția)
Pact comisoriu de grad iv GeorgianaG GeorgianaG Buna ziua, va solicit un punct de vedere, eventual o solutie la urmatoarea situatie: in 2003 am achizitionat prin credit ipotecar un apartament. In actul ... (vezi toată discuția)