Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... noul cod penal in vigoare?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

noul cod penal in vigoare?

cand intra in vigoare noul cod penal?
Buna intrebare!:D
Nu se stie exact cand va intra in vigoare Noul Cod Penal.Cel mai devreme in 2011.
Ramane de vazut...
www.avocatnet.ro/content/art...
luiza2008, utilizator
In forma actualului proiect, niciodata.
Sigur va suferi modificari.
În TITLUL XIII-Dispoziții finale art.446 se arată că : ”Prezentul cod intră în vigoare la data care va fi stabilită prin legea de punere în aplicare a acestuia,cu excepția dispozițiilor alin.(2) și alin. (3),care intră în vigoare la 4 zile de la data publicării în M.Of....,a prezentului cod.”De asemenea în alin.(3) se statuează că în termen de12 luni de la data publicării noului cod în M.Of.,Guvernul va supune Parlamentului spre adoptare proiectul de lege pentru punerea în aplicare a Codului penal.