Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Legi, regulamente, reguli... miracole (de viata)
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Legi, regulamente, reguli... miracole (de viata)

Se pare ca sunt valabile.........
Legea lui Slous:
Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap.
Legea lui Franko privind locul de munca:
Daca-ti place ceea ce faci, probabil ca faci ceea ce nu trebuie.
Prima capcana a geniului:
Nici un sef nu va pastra un subaltern care are dreptate tot timpul.
Legea lui Raphel referitoare la afaceri:
Cu cat angajatii au mai putin de lucru, cu atat vor lucra mai incet.
Maxima biroului:
Telefonul nu suna niciodata cand nu ai nimic de facut.
Legea lui Otto:
Intotdeauna faci ceva lipsit de importanta cand seful trece pe la biroul tau.
Legea lui Chapman:
Daca nu poti sa-ti termini treaba in primele 24 de ore,... lucreaza noaptea!
Regula lui Harry:
Cand nu stii ce sa faci, mergi grabit si ia-ti o mina ingrijorata.
Concluzia coridorului:
Poti sa te duci oriunde daca ai o mina serioasa si duci cu tine un dosar.

*****************************

7 miracole la barbati:

1. Toti barbatii sunt al dracului de ocupati.
2. Desi suntem ocupati, avem vreme de femei.
3. Desi avem vreme de femei, nu prea ne intereseaza de ele.
4. Desi nu prea ne intereseaza femeile, tot timpul avem una langa noi.
5. Desi tot timpul avem una langa noi, ne mai "dam" si la alta sau altele.
6. Desi ne mai dam la alta sau altele, ne enervam daca femeia cu care suntem ne paraseste.
7. Desi femeia cu care suntem ne paraseste, tot nu invatam din greselile pe care le facem (si tot ne mai dam la altele).

7 miracole la femei:

1. Pentru o femeie, este tot timpul importanta securitatea "materiala".
2. Desi este important a supravietui din punct de vedere material, ele tot timpul
isi cumpara haine scumpe.
3. Desi ele tot timpul isi cumpara haine scumpe, niciodata nu au cu ce sa se imbrace.
4. Desi ele spun ca nu au niciodata cu ce sa se imbrace, tot timpul se imbraca frumos.
5. Desi tot timpul se imbraca frumos, haina pe care o pun pe ele este doar "carpa veche".
6. Desi ele zic ca este doar o "carpa veche", se asteapta de la tine sa le faci complimente.
7. Desi tu incerci sa le faci complimente, ele nu te cred niciodata..!
**************************************
Sunt femei care, in loc sa-i faca sa sufere pe mai multi barbati, asa cum e firesc, se concentreaza asupra unuia pana il extermina.
Acestea se numesc "fidele".

HOTII iti cer viata sau banii............
FEMEILE ti le cer pe amandoua......
De la tanguera

Cele 11 picaturi de intelepciune ale vietii

Picatura 1: Este dureros sa iubesti pe cineva si sa nu ti se raspunda prin iubire. Dar ceea ce este si mai dureros este sa iubesti pe cineva si sa nu gasesti niciodata curajul sa-i marturisesti acelei persoane ceea ce simti.

Picatura 2: Un lucru trist in viata este cand intalnesti pe cineva care inseamna enorm, totul pentru tine, doar ca sa afli la final ca nu a fost niciodata destinat sa fie. Un lucru trist este cand trebuie sa il lasi sa plece.

Picatura 3: Cel mai bun prieten iti este acela alaturi de care poti sta intr-un leagan, pe o veranda, fara sa vorbiti nimic, iar cand plecati de acolo sa va simtiti ca si cum ati fi avut cea mai buna conversatie din viata voastra.

Picatura 4: Este adevarat ca nu realizam ceea ce am avut decat in momentul in care pierdem acel ceva. La fel de adevarat este insa si faptul ca nu realizam ceea ce ne lipsea decat in momentul in care soseste in viata noastra.

Picatura 5: Iti ia doar un minut sa te indragostesti de cineva, o ora ca sa iti placa cineva si o zi ca sa iubesti pe cineva. Iti ia o viata intreaga sa uiti pe cineva.

Picatura 6: Nu cauta infatisari frumoase, te pot insela. Nu umbla dupa bogatie, chiar si aceasta poate disparea. Cauta o persoana care te poate face sa zambesti pentru ca un singur zambet este suficient pentru ca o zi intunecata sa devina luminoasa.

Picatura 7: Viseaza ceea ce vrei sa visezi, mergi acolo unde vrei sa mergi, fii ceea ce vrei sa fii. Fiindca ai doar o singura viata si o singura sansa de a face toate lucrurile pe care vrei sa le faci.

Picatura 8: Pune-te intotdeauna in locul celeilalte persoane. Daca simti ca te doare, probabil ca o doare si pe ea.

Picatura 9: Un cuvant aruncat la intamplare poate sa aprinda focul. Un cuvant nemilos poate sa darame o viata. Un cuvant potrivit poate sa niveleze stresul. Dar un cuvant tandru poate sa vindece si sa binecuvanteze.

Picatura 10: Cei mai fericiti oameni nu dispun in mod necesar de tot ce este mai bun. Ei doar fac ceea ce este mai bun din tot ce vine in drumul lor.

Picatura 11: Iubirea incepe cu un zambet, creste cu un sarut, se termina cu o lacrima. Cand ai fost nascut, plangeai si toti din jurul tau zambeau. Traieste-ti viata astfel incat in ultimele clipe sa fii tu cel care zambeste, iar cei din jurul tau cei care plang.
(garbo.ro)

rodica_post a scris in alt topic:

Legile lui Parkinson, legile lui Peter, legile lui Finagle sunt la fel de celebre ca cele ale lui Murphy. Dar a existat oare Murphy?

MURPHY este un personaj real. Identitatea lui, ca si originea aparitiei primei legi - singura originala, celelalte fiind create de autori anonimi - au fost dezvaluite intr-un articol aparut in 1977 in ziarul american "Los Angeles Time". Autorul George E. Nichols, lucra in cadrul proiectului "Viking" la NASA, ca responsabil cu fiabilitatea si controlul calitatii.

Murphy este primul om care a observat ca acolo unde exista posibilitatea ca lucrurile sa mearga rau, va fi rau.Desi trista in felul ei, aceasta observatie a insemnat un pas inainte pentru umanitate in a intelege de ce viata si lucrurile isi urmeaza cursul lor. Intr-un fel "deranjanta" in interiorul psihicului uman, aceasta revelatie a facut in asa fel incat sa nu mai privim niciodata lumea cu aceeasi ochi.

El a reusit intr-un fel oarecare sa sustraga esentialul din perversitatea vietii si felul in care a fost conceputa. A spus: "Daca e imposibil ca ceva rau sa se intample, se va intampla oricum". Acel moment a fost unul important in istorie, iar ideile lui Murphy au fost baza pe care multi altii au construit timp de generatii. Cu alte cuvinte, a existat un singur Murphy, dar restul au contribuit enorm la ceea ce-a inceput el.

LEGILE LUI MURPHY

Daca ceva poate sa mearga prost, va merge.
Daca mai multe lucruri pot merge prost, vor merge in cea mai defavorabila secventa.
Probabilitatea de aparitie a unui eveniment este invers proportionala cu dezirabilitatea lui.
Indiferent de ce merge prost, probabil ca arata bine.
Cind lucrurile par ca nu se mai inrautatesc, ai rabdare. Se vor inrautati curind.
Cind lucrurile merg bine, ceva a mers prost.
Cind lucrurile se inrautatesc:
- daca pierzi prea mult, fi atent;
- daca nu pierzi nimic, relaxeaza-te;
- daca ai sansa sa cistigi, relaxeaza-te;
- daca nu conteaza, atunci n-are nici o importanta;
Nimic nu este atit de prost, incit sa nu devina si mai prost.
Dupa ce lucrurile s-au inrautatit suficient de mult, ciclul se repeta.
Indiferent de ce merge prost, exista intotdeauna cineva care a stiut ca asa va fi.
Problemele complicate au intotdeauna raspunsuri simple, pe intelesul tuturor, dar gresite.
Oportunitatea iti bate la usa in cel mai putin oportun moment.
Natura tine intotdeauna cu latura ascunsa a lucrurilor.
Ca sa cureti un lucru, murdaresti un altul.Dar poti murdari mai multe lucruri fara a curata nici unul.
Lucrurile incompatibile cu alte lucruri, pot fi compatibile intre ele.
Daca anticipezi ca sint patru variante posibilede a iesi ceva prost si reusesti sa le ocolesti, atunci va apare imediat o a cincea posibilitate, care va strica totul.
Probabilitatea de a distruge un lucru este direct proportionala cu valoarea lui.
Cind apesi din greseala pe doua litere la masina de scris, se imprima litera care nu trebuie.
Timbrele care nu se lipesc pe scrisori se vor lipi in schimb pe orice altceva.
Cind avionul in care esti are intirziere, avionul pe care trebuie sa-l iei in continuare pleaca la ora fixata.
Cind pisica iti adoarme pe picioare si te farmeca cu torsul ei, simti o nevoie imperioasa de a merge la baie.
Daca o fringhie are un capat, atunci are precis inca unul.
Cind trebuie sa-ti concentrezi atentia asupra unui anumit
lucru, este imposibil sa nu apara altul care sa-ti distraga atentia.
Ori de cite ori stabilesti sa faci un anume lucru mai intii, survine un alt lucru care trebuie facut primul.
Ori de cite ori iti tai unghiile, constati ca dupa aceea ai nevoie de ele.
Intotdeauna gasesti usor ceea ce nu cauti. Iar ceea ce cauti gasesti abia in ultimul loc in care poti cauta.
Un lucru ratacit il poti gasi numai dupa ce rascolesti intreaga casa.
Cind cauti un lucru,niciodata nu il gasesti decit dupa ce ti-ai cumparat un altul in loc.
Cind garantia unui produs este de 60 de zile, defectarea lui se va produce in ziua a 61-a.
Legile nu sint decit niste simulari ale realitatii.
Proliferarea unor noi legi conduce la proliferarea unor noi exceptii.
Indiferent daca legile sint bune, rele sau neutre, trebuie sa se supuna celor din urma.
Daca o lege a lui Murphy poate sa greseasca, va gresi.
Murphy a fost un optimist.

LEGILE LUI MURPHY ACADEMIOLOGIE

Nu o sa-ti dai seama niciodata in ce parte s-a dus trenul doar uitandu-te la sine.
Originalitatea este arta de a nu-ti dezvalui sursa.
Atentia acordata unui profesor este constanta, indiferent de numarul de elevi dintr-o clasa.
Niciodata sa nu spui tot ceea ce stii.
Cand prostia constituie o explicatie suficienta, nu e nevoie sa recurgi la alta.
Expertul este o persoana care a facut toate greselile posibile intr-un domeniu foarte restrans de activitate.

trope_doi, utilizator
Subiect: Legi nescrise, neasumate prin raspunderea proprie a politicienilor, dar aplicabile in viata de zi cu zi. George Pruteanu ne tinea atenti, prin anii 2000, cu "pastile" zise in miez de noapte, pe la televiziuni. Nu stiu daca s-a inspirat dupa Legile lui Murphy si chiar daca Da, astazi sunt tot actuale.

LEGEA FONDULUI FUNCIAR
Pămîntul e ca lumina: se distribuie, dar nu se împarte.

LEGEA LEGILOR MULTE
O reţea deasă de legi e pentru escroci ca plasa pentru acrobaţi.

TEORIA DISTRIBUIRII SPAŢIULUI
a) Este loc sub soare pentru toată lumea.
b) Inutil, pentru că toată lumea vrea la umbră.

LEGEA CIOCOIRII
Un cap ridicat la putere devine pătrat.

AXIOMA LIBERALÃ
Tot ce e de stat – stă.

REGULAMENTUL ASTRONOMIC AL LUI ION TELEAGÃ
Orice mişcare de revoluţie care nu ascultă de nişte legi trebuie băgată la zdup.

CONSTANTA PRUTEANU
Toată lumea a tras: armata – în unii, securitatea – în alţii, justiţia – de timp, nomenclatura – foloase, poporul – nădejde.

TEOREMA NOSTALGICÃ
O dreaptă nu poate să fie paralelă cu o stîngă.

LEGEA PESIMISTÃ A TRANZIŢIEI
Drumul spre Mai Bine trece prin Foarte Prost şi se înfundă acolo.

LEGEA OPTIMISTÃ A TRANZIŢIEI
Drumul spre Mai Bine trece prin noi. Rămîn cicatricile.

LEGEA CEA MAI OPTIMISTÃ A TRANZIŢIEI (SOLUŢIA FINALÃ)
Drumul spre Mai Bine trece prin noi. Rămîn ei.

LEGEA SIMPLÃ A CASELOR NAŢIONALIZATE
Cui are, nu i se va lua. Cui n-are, nu i se va da.

LEGE ELECTORALÃ
Urna scapă turma.

STRAVECHEA REGULÃ A INFORMATORULUI
Torna, torna, frate !

LEGEA SUPRAPUNERII
PE vremuri, voi. SUB vremuri, noi.

VECHEA LEGE PARLAMENTAR-GUVERNAMENTALÃ A LICHIDELOR, FLUIDELOR, VÎSCOASELOR ªI LIPICIOASELOR
Dacă nu curge, pică. Cît curge, nu pică.

VARIANTA FOLCLORICÃ (PARDON!)
În legătură cu corupţia, multor factori de decizie li se corupe în 14.

LEGEA CIRCULAŢIEI
Drumul cel mai scurt între două gropi trece întotdeauna printr-o groapă.

LEGEA DE BAZÃ A LUI MURPHY, CU APLICAŢIE LA 1989
Orice începe bine, sfîrşeşte rău. Orice începe rău, sfîrşeşte şi mai rău.

CONSTANTA PUTERII sau PRINCIPIUL TITIREZULUI
Ca să rămîi în picioare, trebuie să fii învîrtit.

DECRETUL EMBLEMEI
Emblema vremurilor noi este secera şi ciolanul.

LEGEA LENEI UNIVERSALE
Nimic nu merita să... (CÃSCAT)

LEGEA PRIVATIZÃRII
Dacă din ceva scoţi ceva, te poate prinde; mai bine iei cu totul.

REGULA PARTIDELOR
Unde nu e cap, sunt multe aripi.

PROPORŢIONALITATEA NOSTALGICÃ
Înainte era bine. Înapoi era şi mai bine.

POSTULATUL OPORTUNISTULUI
Izmenirea e indispensabilă.

OBSERVAŢIA OPOZIŢIEI LA LEGEA GRAVITAŢIEI
“Toate lucrurile cad în jos”, dar, din păcate, nu se precizează CAND.

AXIOMA BEZNELOR
Viteza întunericului este riguros egală cu cea a luminii, cînd nu e chiar mai mare.

Acestea sunt noile legi ale lui Murphy.
N-aveţi decît să nu le respectaţi. Puţin le pasă LOR.
AVE!
George PRUTEANU

"Sunt absolut de acord cu casatoria intre homosexuali, cu singura conditie ca ambii sa fie politicieni. Tot ceea ce poate contribui la nereproducerea lor este o binefacere pentru noi toti!"
Valoarea expertizei variază invers proporţional cu numărul afirmaţiilor înţelese de publicul larg.

Concluzia este momentul în care te-ai plictisit să mai gandeşti.

Un sistem complex, care nu funcţionează, a evoluat dintr-un sistem simplu, care funcţiona ireproşabil.

Ori de cate ori un sistem devine unitar şi complet, vine cineva şi descoperă ceva care ori desfiinţează sistemul, ori îl modifică, făcandu-l de nerecunoscut.