Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... se prelungeste OUG 28/2099 sau se emite alta?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

se prelungeste OUG 28/2099 sau se emite alta?

De la 1 februarie premierul Boc a anuntat ca s-a adoptat un act normativ prin care s-a reglementat somajul tehnic pt.2010.
Stie cineva daca este alt act sau este valabil pt. inca 90 de zile(pe perioada 2010) ,OUG 28/2009.
Va intreb pt. ca OUG 28/2009 spunea ca este valabil din martie 2009 pana in dec.2009.
Asta nou este valabil 90 de zile pe perioada anului 2010.Banuiesc ca aceste 90 de zile pot fi luate fractionat ,nu la rand 90 de zile,nu?
OUG spunea ca se acorda minim 75% din salariul de incadrare, fara sa plateasca contributiile la Stat.
In actul normativ de care vorbeste d-nul Boc zice:"pe perioada suspendarii temporare a activitatii unei intreprinderi,timp de 3 luni statul preia plata contributiilor de asigurari sociale ale angajatului si angajatorului,urmand ca salariatul sa primeasca 75 % din salariu,pe parcursul acestei perioade de 3 luni"
Doresc sa vad noul act normativ daca este publicat oficial undeva.
nu s-a publicat nimic, deci............nu e oficial si noi nu putem decat sa mai asteptam