Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj dupa divort

Buna seara
Numele meu este Cristina si am 30 ani sunt casatorita cu sotul meu de 9 ani si nu ne mai intelegem, asa ca am decis sa divortez chiar daca el nu este de acord, si m-am mutat la parinti.
Intrebarea mea se refera la faptul ca in urma cu doi ani am luat un credit din banca de 9500 euro din care 1700 euro a fost refinantare credit, 6000 euro am cumparat 1/2 garsoniera (cealalta jumatate fiind platita de sora sotului) iar diferenta de 1800 am folosit-o pentru a ma trata de cancer (am avut mai multe operatii).
Noi am locuit in apartamentul pe care la primit sotul meu cu act de donatie de la tatal lui inainte de casatorie, si garsoniera am cumparat-o ca sa nu stea tatal lui cu noi si nici cu sora lui.
La creditul bancar sotul este coplatitor. Eu nu vreau nimic din ce am facut impreuna si nici din garsoniera dar nu mai vreau sa am nici rata la banca, daca se poate trece rata pe altcineva? Ce as putea sa fac?
Multumesc anticipat
dvs. aveti dreptul la un o cota parte din garsoniera achizitionata in timpul casatoriei .
puteti face o tranzactie de partaj daca si sotul doreste acest lucru, dvs. renuntand la cota parte din imobil ce vi se cuvine, in schimb sotul urmand sa preia creditul .
veti avea nevoie de acordul bancii.