avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Declaratie 101 rectificativa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Declaratie 101 rectificativa

Buna ziua,

O societate comerciala a declarat incheierea exercitiului financiar al anului 2009 pana la 25.02.2010,data pana la care se depune declaratia 101 si se plateste impozitul.Situatiile financiare se intocmesc la 15.04.2010 si cu aceasta ocazie se constata lipsuri si erori la calculul impozitului pe profit.Acesta se reclaculeaza si in situatiile financiare se trece impozitul recalculat.
Intrebare: se poate face o declaratie 101 rectificativa in conditiile in care am declarat inchiderea anului 2009 pana pe 25.02.2010.Care sunt riscurile si consecintele?
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 23:09, 25 Februarie 2010
Declaratia rectificativa de genul celei anuale D101 se rescrie in totalitate, caci ea vine si inlocuieste declaratia veche.

Atentie la notiuni introduse de OMFP 3055 : ordinul se aplica incepand cu contabilitatea anului 2010.
aveti dreptate , Dl. Savu, cunosc ca 3055 se aplica de la 01.01.2010; dar in opinia mea, chiar si in anul 2009 ar fi oportun de facut analiza semnificatiei corectiei; am gindit ca e vorba de rata la un leasing si cursul valutar n-a avut fluctuatii semnificative ; daca e vorba de un leasing "obisnuit", cu o valoarea a ratei "obisnuite" n-ar trebui sa fie o diferenta mai mare de cca 100 lei , cu un impact de +/- 16 lei ; daca a avut si impozit minim de plata , atunci chiar nu influenteaza ...
Bineinteles, precizarea e bine venita , sa nu se creeze confuzie...
Multumesc frumos:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Leasing financiar moise_anca moise_anca Am un leasing financiar, care in iunie 2013 se termina. Problema este ca acest leasing l-am preluat in 2012 si nu s-a facut reevaluarea la contul 167,adica nu ... (vezi toată discuția)
Control de fond hrincaionela hrincaionela buna ziua ne-au anuntat pt un control de fond de la infintare administratori sau schimbat intre timp problema pe care am descoperito este urmatoarea si as dori ... (vezi toată discuția)
Declaratie 100 impozit profit si 101 LAZAROVICI ALINA LAZAROVICI ALINA Buna, am urmatoarea speta: -trim I impozit profit 10000, declarat si platit -trim II impozit profit 15000 declarat si platit -trim III impozit pe profit ... (vezi toată discuția)