Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Declaratie 101 rectificativa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Declaratie 101 rectificativa

Buna ziua,

O societate comerciala a declarat incheierea exercitiului financiar al anului 2009 pana la 25.02.2010,data pana la care se depune declaratia 101 si se plateste impozitul.Situatiile financiare se intocmesc la 15.04.2010 si cu aceasta ocazie se constata lipsuri si erori la calculul impozitului pe profit.Acesta se reclaculeaza si in situatiile financiare se trece impozitul recalculat.
Intrebare: se poate face o declaratie 101 rectificativa in conditiile in care am declarat inchiderea anului 2009 pana pe 25.02.2010.Care sunt riscurile si consecintele?
Declaratia rectificativa de genul celei anuale D101 se rescrie in totalitate, caci ea vine si inlocuieste declaratia veche.

Atentie la notiuni introduse de OMFP 3055 : ordinul se aplica incepand cu contabilitatea anului 2010.
aveti dreptate , Dl. Savu, cunosc ca 3055 se aplica de la 01.01.2010; dar in opinia mea, chiar si in anul 2009 ar fi oportun de facut analiza semnificatiei corectiei; am gindit ca e vorba de rata la un leasing si cursul valutar n-a avut fluctuatii semnificative ; daca e vorba de un leasing "obisnuit", cu o valoarea a ratei "obisnuite" n-ar trebui sa fie o diferenta mai mare de cca 100 lei , cu un impact de +/- 16 lei ; daca a avut si impozit minim de plata , atunci chiar nu influenteaza ...
Bineinteles, precizarea e bine venita , sa nu se creeze confuzie...
Multumesc frumos:)