avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general compensare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

compensare

buna ziua,
am urmatorul caz: eu societatea: - A am datorie la soc.B
- A am creanta la C.
soc. C poate plati societatii B printr-un ordin de compensare?
multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 22:09, 16 Februarie 2010
se poate face prin cesiune de la dumneavaostra catre societatea B
multumesc pentru raspuns, cunosc aceasta varianta privind cesiunea de crenta si mai cunosc si pe aceea ca C imi emite un bilet la ordin pe care-l girez lui B.
Voiam sa stiu daca acest caz se poate rezolva si prin ordine de compensare?
sau ce conditii treb indeplinite pt a se efectua compensarea in 3?
multumesc!
art 2 din norme 685 la og 77/1999 da urmatoare definitie :
1. Compensare fara numerar - stingerea obligatiilor de plata reciproce intre doua sau mai multe persoane juridice, pana la concurenta obligatiei celei mai mici, prin ordine de compensare.

In cazul Dvs am inteles asa :
- A e furnizor pentru B, deci A are sold in cont 4011
- A e client pentru C, deci A are sold cont 411
Intre B si C nu exista nici o relatie

Nu vad existenta datoriilor reciproce , care este conditie pentru a se putea opera compensarea .

Daca am inteles gresit , va rog reveniti .


da, ati inteles bine.
intre B si C nu exista relatie.
compensarea ar fi fost posibila numai daca existau datorii reciproce intre fiecare societate? adica A are datorie si creanta la B; B are si datorie si creanta la C; A are si datorie si creanta la C???
ma scuzati ca insist, dar mi-as dori sa inteleg cum stau lucrurile in ceea ce priveste compensarea in 3.
va multumesc mult!
da, eu asa inteleg notiunea de "datorie reciproca "

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cesiune creanta rodicaonet rodicaonet BUNA ZIUA TUTUROR ! Ma aflu intr-o situatie ciudata si am ascultat pana acum o multime de pareri si nu am reusit sa trag nici o concluzie.Situatia este ... (vezi toată discuția)
Stingerea obligatiilor prin remitere datorie oranca oranca Buna ziua, Societatea A are de primit de la societatea B 1000 lei. B are de primit de la C 500 de lei iar, C are de primit de la A 500. Se poate face ... (vezi toată discuția)
Ordine compensare adrianabresug adrianabresug ordinele de compensare pot cuprinde si facturi de avans ? Daca facturile au o vechime de 90 zile dar valoarea lor/factura este sub 10.000 lei pot face ... (vezi toată discuția)