avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1136 soluții astăzi

Rămâi informat cu avocatnet.ro, acum și pe Google News. Click aici și apasă pe urmărește-ne (follow sau steluță)!

Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Adeverinta venituri
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Adeverinta venituri

Buna ziua!
Am o problema: m-am anagajat la o firma incepand cu data de 15.03.1997. In cartea de munca este trecut salariul de baza lunar 400.000, iar in adeverinta eliberata de angajator (pentru perioada 15.03.1997-01.04.2001) ptr luna martie 1997 este trecut ca venit total lunar, suma integrala, 400.000. Nu s-a tinut cont ca este lucrat partial in luna respectiva. Restul adeverintei este corecta. Exista riscul sa nu fie luata in considerare? Am solicitat o noua adeverinta, dar dureaza. Eu trebuie sa depun dosarul luna aceasta.
Multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 10 Octombrie 2025
tstefana, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:39, 11 Octombrie 2025
Problema mea este ca in luna martie am lucrat doar 15.03-31.03. Si venitul de pe adeverinta trebuia sa fie 400000/2=200.000. Cine a completat a trecut 400.000. Imi este teama ca nu vor lua in considerare adeverinta si ma gandeam ca poate sunt situatii de care stiti si ce s-a intamplat. Multumesc!
Dacă în adeverință este menționat 400.000 lei pentru intervalul 15/03/1997 la 31/03/1997, atunci casa ar trebui să țină cont de adeverință. Problema este că datele din carnetul de muncă se contrazic major cu cele din adeverință. Nu știu cum va interpreta casa locală. Depuneți dosarul și în funcție de cum va reacționa casa locală, veți mai depune sau nu o nouă adeverință. Oricum acele sporuri nu poate avea o mare influență asupra cuantumului pensiei.
Se va lua in calcul venitul trecut in adeverinta, va spun din practica intalnita la multe Case de pensii .. daca are suspiciuni fie va va solicita copii de pe actele care atesta raportul juridic de munca, fie va solicita un punct de vedere de la ITM cu privire la salariul realizat in acea perioada.
Ultima modificare: Sâmbătă, 11 Octombrie 2025
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata salariu diana45 diana45 Buna seara, la firma la care lucrez se face plata salariului in 2 transe. La sfarsitul lunii se da avansul si pe 15 se da lichidarea. Pe luna martie voi avea ... (vezi toată discuția)
Adeverinta pensie LIVIU NISTEA LIVIU NISTEA Daca este necesara, la dosarul de pensie, limita de varsta, adeverinta cu salariile brute realizate, care sunt diferite mult de salariile de baza inregistrate ... (vezi toată discuția)
Detalii despre vârsta de pensionare bebev3 bebev3 as dori sa stiu detalii despre virsta de pensionare am lucrat i n urmatoarele etape 1 an si 6luni sondor(sept 1981-martie 1983) februarie 1986-martie 1990 ... (vezi toată discuția)