Forum Discuţii juridice Achiziţii publice remunerare comisie de achizitii
Discuție deschisă în Achiziţii publice

remunerare comisie de achizitii

exita temei legal pentru remunerarea unei comisii care participa la desfasurarea unei proceduri de achizitie publica?
Comisiile care participa la desfasurarea unei proceduri de achizitie publica desfasoara o munca voluntara. Nu este normal, dar asa stau lucrurile. Din pacate, nicio prevedere legala nu impune obligativitatea remunerarii unei asemenea activitati.
In acelasi timp nici nu exeiosta prevedere legala care sa interzica plata memebrilor comisiei.
Puteti prevedea in bugetul anual, in functie de anumiti parametri care este valoare muncii prestate in cadrul unor comisi de atribuire, si pe cale de consecinta sa remunerati munca acestora.