Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Infractiunea de transport a vanatului (confiscarea ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Infractiunea de transport a vanatului (confiscarea mijlocului de transport)

Buna ziua.As vrea sa stiu daca unei persoana care a recunoscut fapta prevazuta la art 44 din lg 407/2006 (este in stadiul de cercetare la parchet)si anume ca a transportat vanat gasit pe camp i se poate confisca autoturismul cu care a transportat,daca aceasta masina nu era proprietatea lui ci a unei societati comerciale care o avea achizitionata in leasing.Mai poate face ceva omul ca macar masina sa nu o confiste? multumesc.
pers vinovata nu dar, societatea de leasing, da.. are dreptul sa intervina si sa arate ca este bunul sau motiv pentru care nu are cum sa faca obiectul masurilor de confiscare chiar daca a fost folosita la producerea unei infractiuni
Sa inteleg ca atunci cand va fi trimis in judecata,trebuie anuntata firma de leasing sa intervina in proces?la parchet au spus ca masina nu o pot confisca ei dar masura o va lua instanta sigur.ar fi mai bine sa instraineze masina?(cu acordul firmei de leasing)