Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract Vanzare-Cumparare Prima Casa(privilegiul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract Vanzare-Cumparare Prima Casa(privilegiul vanzatorului)

Buna ziua,
Va rog sa-mi comunicati in ce masura ne putem proteja, in calitate de vanzatori in cadrul unui contract de vanzare-cumparare prin Prima Casa in conditiile in care banca impune sa se specifice in contract urmatoarele>
Totodată, declarăm că, renunţăm în mod expres la înscrierea privilegiului vânzătorilor pentru vreun rest de preţ, în Cartea Funciară nr.xxxx şi în Cartea Funciară nr.xxxx ale O.C.P.I.xxxx-Biroul de Cadastru şi Publicitate Imobiliară xxxx şi ca atare, nu vom mandata B.R.D. GROUPE SOCIÉTÉ GÉNÉRALE S.A., să radieze privilegiul nostru, al vânzătorilor, în Cărţile Funciare aferente bunurilor imobiliare, întrucât nu s-a procedat la înscrierea acestui privilegiu

Exista o alta modalitate, exceptand privilegiul vanzatorului, care sa permita vanzatorului sa se asigure ca va primi restul de bani?
De asemenea doresc sa stiu daca urmatoarea formulare din contract este corecta si uzuala >
Transmiterea proprietăţii şi a posesiei bunurilor imobiliare, descrise mai sus, către cumpărători, soţii xxxx-xxxx, se realizează de plin drept astăzi, data autentificării prezentului contract de vânzare cumpărare, fără îndeplinirea vreunei alte formalităţi.

Cu stima,
...chestiunea daca privilegiul exista fara inscrierea in cf e o chestiune care m-a bantuit ceva vreme...in sist de cf inscrierea era constitutiva de drepturi si in consecinta dreptul fie el de ipoteca sau privilegiu nu exista...odata cu legea 7/1996 lucrurile s-au schimbat...cu toate acestea sunt voci care spun ca in sistemele de crf legea 7 nu are aplicabilitate pana la finalizarea lucrarilor cadastrale pe intreg teritoriul..stiti povestea...pe de alta parte chiar sistemul codului civil mentioneaza principiul potrivit caruia privilegiul vanzatorului se conserva prin transcrierea titlului...pe langa aceasta legea 7/1996 spune ca privilegiul se inscrie din oficiu cu exceptia cazului in care vanzatorul renunta expres la acest beneficiu...(4) In toate cazurile cand prin lege se acorda un privilegiu imobiliar sau o ipoteca legala pentru garantarea vreunui drept sau creante, acestea se vor inscrie din oficiu in cartea funciara, cu exceptia situatiei in care partile renunta in mod expres la acest beneficiu; inscrierea privilegiului sau a ipotecii legale se face, de regula, in temeiul inscrisului din care rezulta creanta privilegiata sau care confera dreptul de a lua o inscriptie ipotecara.
(5) Privilegiile sau ipotecile legale se vor inscrie pentru suma prevazuta in inscris; daca creanta nu este determinata, pentru suma maxima aratata in cerere, precum si cuantumul dobanzii. In toate cazurile, privilegiile se inscriu si capata rang numai in conditiile determinate de legea care le-a instituit, iar in lipsa vreunei mentiuni in aceasta lege, ele primesc rang potrivit dispozitiilor legale privitoare la inscrierea ipotecilor.
(6) Cand in inscrisul doveditor al vanzarii se invedereaza ca pretul nu a fost platit ori nu a fost platit in intregime, privilegiul pentru garantarea pretului datorat se inscrie din oficiu, in folosul vanzatorului...parerea mea este ca renuntind la inscrierea privilegiului practic nu renunti la privilegiul insusi insa ce valoare are acest privilegiu neinscris in cf?...intre parti are fata de terti niciuna...tertul dobanditor va fi considerat de buna -credinta si nu i se va putea opune privilegiul neinscris...nu cred ca odata ce ai renuntat ai putea ulterior sa revii asupra renuntarii si sa soliciti la cf inscrierea lui...renuntarea la privilegiu nu inseamna ca nu ai putea sa ceri rezolutiunea pt neplata pretului...privilegiul iti garanteaza ca o sa-ti primesti banii chiar si din vanzarea silita a bunului(functioneaza ca o ipoteca)...pe aceeasi linie de gandire...ce valoare are o ipoteca neinscrisa in cf?...nu e nula...la fel ca si privilegiul..insa nu poate fi opusa tertilor decat dupa inscriere... concluzionand...privilegiul exista si fara inscrierea in cf insa devine opozabil abia dupa inscriere(sa zicem ca se vinde un teren neintabulat in care e precizat privilegiul vanzatorului intre parti acesta exista insa fata de terti devine opozabil dupa inscriere)...daca insa in inscris s-a renuntat la beneficiul inscrieriiel poate fi ignorat de terti insa problema se pune daca se poate reveni asupra renuntarii...
ContSters4579, utilizator
Multumesc pentru raspuns si timpul acordat